„Naštěstí jsem nezaznamenala žádnou změnu, jsem pořád stejně šťastná,“ přiznává jednatřicetiletá rodačka z Uherského Hradiště.
Bývalá opora Veselí nad Moravou, Zlína nebo Olomouce patří k nejzkušenějším hráčkám Bašného výběru. Kristýna Mika má za sebou jak loňské mistrovství světa v Německu, tak EURO 2016 ve Švédsku i šampionáty v letech 2012 a 2013.

I když se role běhavé křídelnice změnila, poctivá házenkářka si i na sklonku kariéry užívá každého reprezentačního zápasu. „Moc se těším. Každá taková akce má svoje kouzlo a specifickou atmosféru,“ říká Mika.

Mistrovství Evropy ve Francii podle ní bude podle velkolepou akcí. „Lidé zde házenou žijí, po fotbale je tady sportem číslo jedna. Už proto lze předpokládat, že návštěvnost na letošním šampionátu by mohla být vysoká,“ předpokládá.

Letošní šampionát je pro zkušenou hráčku, která má na svém kontě více než 130 reprezentačních startů a přes 170 nastřílených branek, specifický. Hostitelem je totiž Francie, kde Mika s manželem už několik let žije. „Francouzi jsou hrdý národ, a co se týče házené, mají být na co. Mužská i ženská reprezentace dlouhodobě patří k nejlepším týmům světa. Troufám si říct, že nejvyšší francouzská mužská soutěž je nejlepší ligou světa. Vždyť první tři medailisté Ligy mistrů jsou právě z Francie. Takže důvodů, proč vybudovat sídlo házené, bylo hned několik. Jak už jsem řekla, házená je zde velmi populární a po fotbale sport číslo jedna,“ tvrdí Mika.

Spojka Helena Ryšánková s patří k oporám ženského národního týmu. S družstvem absolvovala jak loňské mistrovství světa v Německu, tak i EURO 2016 ve Švédsku.
Ryšánková o angažmá v Rumunsku: Koňské povozy jezdí jen na okraji města

Spokojená je i v klubu. Tým ATH - Achenheim Truchtersheim, kterému pomohla k postupu do druhé nejvyšší soutěže, je první části nováčkovské sezony přezimuje na první příčce. „Pro klub, trenéra i nás hráčky je to velmi příjemné překvapení a motivace do další práce. Já osobně se v týmu cítím dobře, mám zde své místo a trenér mi věří,“ pochvaluje si jednatřicetiletá křídelnice.

Zatímco reprezentační spoluhráče Helena Ryšánková si na život ve Francii nezvykla, Mika je úplně jiný případ. „Francouzi jsou pohodáři, mají rádi svůj klid, nikam nespěchají. Po prolomení jazykové bariéry si sladkou Francii užívám, ale stejně, doma je doma,“ připomíná s úsměvem.

Kouzelnou vánoční atmosféru na západě Evropy zatím zažila jenom v roce 2015. „Štrasburku, kde žiji, se také přezdívá hlavní město Vánoc. Jeho adventní trhy jsou nejvyhlášenější a nejhezčí ve Francii. Také se říká, že se Štrasburk každoročně pyšní nejvyšším vánočním stromem v Evropě. Sama jsem zvědavá na vánoční atmosféru v jiných koutek Francie,“ uvedla Mika.

Do Brestu ale nejede na trhy, nýbrž za házenou. Češky čeká v základní skupině trojice silných soupeřů. Postoupit do další fáze rozhodně nebude jednoduché. Luzumovou a spol. Čeká těžká šichta.

Tradiční Vánoce ve Vlčnově. Ilustrační foto.
Ve Vlčnově budou v sobotu žít tradičními Vánocemi

Na úvod šampionátu se utkají s Rumunkami, které touží po odvetě za loňskou porážku z osmifinále mistrovství světa v Německu. Pak přijde na řadu duel s favoritkami skupiny a již tradičními soupeřkami z Norska. A na závěr český tým čeká velice kvalitní tým Německa. „Skupina to není jednoduchá, ale to nebyla nikdy. Už několikrát jsme ukázali, že česká reprezentace do světové házené patří a že dokážeme hrát s každým. Věřím, že je určitě v našich silách z této skupiny postoupit. A co se může dít potom, jsme si zkusili už vloni a myslím, že si to budeme chtít minimálně všichni zopakovat,“ prohlásila Mika.

Problémem může být absence Hrbkové a Maňákové. „S Růčou a Míšou jsem v reprezentaci strávila přes deset let. Obě dvě jsou velkými osobnostmi týmu, nejenom na hřišti, ale i mimo něj. Bezesporu nám budou obě strašně chybět. Na druhé straně družstvo už několik let prochází různými obměnami, přicházejí nové talentované hráčky, které zatím vždy dokázaly, že si místo v reprezentaci zaslouží,“ dodává.

Ilustrační foto.
Venku mrzne a 300 domácností v Hradišti musí vydržet bez tepla a teplé vody