Nejprestižnější český lauf se jezdí od roku 1968. Letos se v kategorii Amatérů jel díky koronaviru virtuálně – na dálku. To znamená, že jste si mohli svoji trasu odběžkovat prakticky kdekoliv a výkon z aplikace pak zaslat pořadatelům. To všechno mělo časový limit do konce února.

Petr a Richard si pro svoji porci padesátky vybrali beskydské Pustevny. Padesátku zvládli za 6:33:54 hodin. Abychom byli přesní, tak jejich trasa měřila přesně 50.09 kilometru.

„Z našeho času si klidně můžete odečíst dobrých čtyřicet minut. Nějakou dobu jsme se fotili u sochy Radegastu, pak ještě na Radhošti. Něco jsme ztratili i u chaty Mír, kde jsme měli občerstvení,“ upřesňoval Richard Dominik, který začal s běžkováním teprve v letošním roce. „Nějaký trénink jsem měl v Orlických horách, něco jsem naběhl u Nové Lhoty.“

Borci jeli po trase Pustevny – Radhošť – Pustevny - Chata Mír – Martiňák – Pustevny a zbylé tři kilometry dobíhali přímo u nádherných chalup Libušína a Maměnky. Stopa nebyla po nočním sněžení úplně ideální, ale běžkaři si nestěžovali.

„Docela to šlo. Jen ráno byl maličko horší terén, sníh byl mokrý a rolba projela stopu až někdy kolem oběda. Menší krize jsem měl až těsně před Pustevnami na trase z Martiňáku, to už jsem věřil, že tu padesátku dáme,“ tvrdil čtyřicetiletý Richard Dominik.

Petr Ratajský je dlouholetý fanoušek běžkařského sportu, přesto byla padesátka na Pustevnách jeho dosavadním vrcholem.

„Nikdy předtím jsem padesátku neuběhl, nejvíc jsem dal 42 kilometrů. Krize jsem měl až těsně až před koncem. Čekal jsem asi deset minut na Richarda a ztvrdly mně nohy, pak jsem se jenom těžce rozjížděl,“ popisoval svůj rekordní běh Petr Ratajský a na závěr ještě dodal.

„Myslím, že za pět hodin je to reálné zvládnout. My jsme chtěli celou trasu hlavně dokončit, neběželi jsme na čas,“ přiznal na závěr devětačtyřicetiletý běžkařský nadšenec.