„Atletické závody jsme začali pořádat proto, že mládež žila na vesnici pouze fotbalem a hasičským sportem. Atletika, která je základem všech sportů, byla nejen na Salaši, spíše popelkou. Pro její provozování nebyly většinou ani podmínky,“ okomentoval vznik lehkoatletických her na Salaši Jiří Janováč, který stál se starostou Zdeňkem Píšťkem u jejich kolébky. Podotkli, že po letní olympiádě v Pekingu v roce 2008, kde čeští atleti moc neuspěli, se rozhodli atletické hry pořádat.

„V naší obci jeden olympijský vítěz, Josef Panáček, žije a na hrách se tu jako rozhodčí několikrát podílel, proč by se z některého kluka nebo holky, které se her pravidelně zúčastňují, nemohli někdy stát olympijští vítězové,“ zauvažoval Zdeněk Píštěk.

S organizací i průběhem atletických závodů, kterých se zúčastňují děti i mládež nejen ze Salaše, měli pořadatelé dost práce. „Hodně nám při závodech pomáhají aktivní atleti ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště. Ti při soutěžích fungují jako rozhodčí, ale také dětem poradí, jak si v té či oné disciplíně počínat,“ vysekla sudím poklonu starostka Salaše Jitka Točková.

A kdo na Salaši stanul na nejvyšším stupínku pro vítěze? Veronika Loucká, Jiří Řezníček, Štěpán a Nikola Polešovští, Vojtěch Toček a Matěj Mléčka. Z Modré to byl Marian Andrýsek, z Uherského Hradiště Anna Malinová, Sára Skryjová a Dominika Sabáková.