Touhu získat akvizici podobného ražení avizoval předseda klubu Snails Kunovice a zároveň trenér extraligových žen Pavel Křivák už na dubnové tiskové konferenci.

„Jsem moc rád, že se nám podařilo tento úkol splnit a dotáhnout jednání do vítězného konce. Morgan je velmi komunikativní. Okamžitě se s holkama spřátelila a zapadla do kolektivu. Věříme, že výrazně zvedne naše šance v playoff,“ těší se na spolupráci Pavel Křivák.

Nejobtížnější podle něj bylo hledání vhodných kandidátek. „Ideální jsou hráčky, které ukončí vysokou školu a ještě nezačnou pracovní kariéru a chtějí si prodloužit tu softballovou. A to je právě případ Morgan, která v červnu ukončila studium na Ohio State Univerzity v oboru zdravotnického manažerství. Kývla na naši skromnou nabídku a vydala se poprvé v životě do Evropy,“ usmívá se zkušený kouč.

Třiadvacetiletá nadhazovačka pochází z Frenchtownu, malého městečka nedaleko Missouly ve státě Montana. Nejprve začínala s volejbalem a od devíti let začala hrát také softball. Ve čtrnácti už cíleně směřovala za softballovou kariérou, díky které se ty nejlepší mohou dostat na univerzitu a získat stipendium.

„Softball je totiž v USA prestižním sportem a všechny univerzity mají svůj tým. Ty nejlepší, které hrají v Divizi 1, nabízejí výborným hráčkám stipendia na své škole. Díky své práci Morgan zakotvila právě v Ohio State, které pravidelně patří mezi padesát nejlepších softballových týmů v celé Americe,“ vysvětluje Pavel Křivák.

Už na střední škole ve Frenchtownu dokázala Morgan Ray svůj tým dostat v roce 2015 na vrchol Montany a stát se národním vítězem. Za to si hned dvakrát zasloužila ocenění nejlepší nadhazovačka Montany ve své věkové kategorii. Od dvanácti let navíc působila v travelteamu, který úspěšně hrál v rámci celých Spojených států.

„Travelteamy jsou jakési výběry těch nejlepších hráček, které se utkávají před zraky skautů nejlepších univerzit a bojují o přijetí na ně. Během čtyřletého studia na Ohio State University si pak Morgan vybojovala pozici první nadhazovačky a v posledním roce si svými výkony zasloužila nominaci do BIG 10 nejlepších nadhazovaček roku. Její tým zůstal jen krůček od postupu mezi šestnáct nejlepších týmů v USA,“ popsal Pavel Křivák poslední úspěchy nové hráčky Snails.

Morgan Ray pochází ze sportovní rodiny. Maminka hrála volejbal a otec americký fotbal. Bratr je pak úspěšným rugbistou.

Americkou posilu v Kunovicích ale nečeká pouze hraní za extraligový tým. Převezme totiž přípravu mládežnických nadhazovačů a nadhazovaček ve Snails.

„Také od této spolupráce si hodně slibujeme. Už na prvních kempech dokázala s dětmi výborně pracovat a začít je posouvat v jejich dovednostech,“ mne si ruce předseda klubu.

Po závěrečném soustředění čeká Kunovjanky předposlední víkend základní části extraligy. V Praze narazí na  Eagles a v Radotíně na Čechii. Základní část pak Šnečice uzavřou 14. a 15. září domácími dvojzápasy s Tempem a Joudrs Praha. (ham)