Další tři hradišťská želízka v ohni zajela rovněž dobře, na medaile ale nedosáhla.

Klára Světlíková se představila v konkurenci 29 závodnic. „Rozhodující bylo, že jak v krátkém programu, tak i ve volné jízdě podala vyrovnané výkony. Ostatní závodnice totiž jedno nebo druhé pokazily,“ uvedla trenérka Svatava Mazurková. Světlíková navíc získala z celého závodního pole nejvyšší počet bodů – dvacet sedm – za takzvané programové komponenty, bývalý umělecký dojem. „Klárka je poctivec, který dře a maká. Co nemá ve skocích, dohání právě ostatními prvky a její volná jízda se líbí jak po stránce choreografie, tak jejího provedení,“ oceňuje úspěch své svěřenkyně Mazurková.

Přestože mladá krasobruslařka byla po krátkém programu pátá a volnou jízdu zajela jako druhá nejlepší, celkově její výkon stačil na výsledné první místo. „Před volnou byla hodně nervózní, musela jsem ji uklidňovat a hecovat. První skok byl ještě nejistý, pak se ale Klárka uklidnila a zbytek jízdy zajela v pohodě,“ doplnila trenérka, která Světlíkovou připravuje na dětskou olympiádu ve Švýcarsku, na kterou se Klárka nominovala.

Závodů se zúčastnily i další naděje hradišťského krasobruslení. Žačka Adriana Slaníková skončila šestá z jednadvaceti závodnic. Po krátkém programu figurovala na sedmém místě, po volné jízdě se ale posunula o jednu příčku nahoru. „Adriance se lépe vydařila volná jízda. I když má rezervu ve skocích, při tréninku je na sebe přísná a body dokáže nahnat v ostatních prvcích, které poctivě trénuje,“ vyzdvihla snahu své svěřenkyně trenérka Svatava Mazurková.

Ve svém premiérovém závodě zůstal těsně pod stupni vítězů nejmladší žák Břetislav Španěl, který obsadil čtvrtou příčku. „Břeťa na sobě musí víc pracovat v tréninku. Závody potvrdily pravdivost starého rčení ‚Těžko na cvičišti, lehko na bojišti‘. Ukázalo se, že budeme muset v přípravě přitvrdit a zabrat,“ říká hradišťská trenérka. „Břeťa budí dojem, že se s bruslemi už narodil, má obrovský potenciál. Musí na sobě ale začít cílevědomě a soustavně pracovat, aby dotahoval jednotlivé prvky, působil dobře na ledě a šel s technikou nahoru. Má na to se do budoucna zlepšovat,“ dodala Mazurková.

Posledním zástupcem Slovácké byla v Břeclavi juniorka Erika Hanáková, která v konkurenci jedenácti závodnic vybojovala 7. místo. „U Eriky momentálně nejde o to, jestli je pátá nebo sedmá, ale o to, aby splnila limit sedmdesáti sedmi bodů, který potřebuje k účasti na mistrovství České republiky. Zatím jí totiž tato hranice uniká. Stejně jako Břeťa musí zabrat v tréninku, čas strávený na ledě by měla maximálně účelně využívat, tvrdě trénovat jednotlivé prvky a být k sobě tvrdší,“ soudí trenérka a dodává, že na závodech panovaly poměrně nestandardní podmínky. „Děcka bruslila v mikinách, protože na stadionu bylo pod nulou, závodníci byli zmrzlí a ztuhlí, což se na jejich výkonech určitě také projevilo.“

Ilona Šimečková