„Hlavním závodem stávající sezony byl závod MX Masterkids, který se jel tentokrát ve francouzském Verdunu," nechal se slyšet Petr Kolaja. Do Francie se sjelo přes 750 jezdců ze čtyřiadvaceti zemí světa. V Kolajově kategorii (15 –18 let) se utkalo 89 závodníků. Ti byli rozděleni do dvou skupin. Po kvalifikačním tréninku, kde byl Kolaja na 5. místě ve skupině, odjel tři rozjíždky o postup do finále, kam se kvalifikoval s přehledem z 10. místa.

„Bohužel jsem zaváhal v poslední jízdě, kdy jsem po pádu utržil škaredou ránu na levém boku," poznamenal závodník ze Strání. Francouzská lékařka ránu v depu za české pivo spravila třemi stehy. Petr Kolaja se tak mohl postavit na start finále, kde nakonec ze 40 jezdců obsadil v cíli skvělé 12. místo.

„S ohledem na věk, zdravotní stav a výkon motocyklu to byl pěkný výsledek. Mezi 125-kami jsem byl třetí," zhodnotil své představení telentovaný motokrosař, který svým bodovým umístěním přispěl k celkovému 3. místu České republiky v umístění národů. Druhé místo přitom Čechům uteklo o pouhopouhý bod a zůstalo Dánsku. Výhru si odvezli Američané.

Velmi dobrý závod, ale se smolným koncem odjel Petr Kolaja i v holandském Venray, kde se uprostřed oválu nascar jel podnik mistrovství Evropy IMBA- Jugendweek.

Po sedmém místě v kvalifikaci mu v úvodní jízdě vyšel start a poskočil až na 4. místo. To ovšem kvůli drobným zaváháním neudržel a cílem projel jako šestý. Ještě lépe měl rozjetou druhou jízdu. Když se pohyboval na třetí příčce, po skoku ho zezadu srazil jeden ze soupeřů, což znamenalo konec nadějí na podiové umístění. Navíc zašitá rána z Francie byla plná písku, na boku přibyla nová naraženina, což spolu s krevním výronem na předloktí ukončilo skvěle rozjetý závod.

Teď Petr Kolaja absolvuje soustředění u moře zaměřené na fyzickou průpravu, pak nástup na gymnázium, kde bude svádět asi nejtěžší boj vzhledem k časové náročnosti tréninků a studia.

Ptvní otrkávání s mnohem staršími jezdci v kategori 125 ccm ale dopadla dobře, takže věří, že se mu bude dařit i nadále.