„V tak skvěle umístění jsem ani nedoufal, je to paráda,“ radoval se mladý motokrosař.

Na evropský šampionát ladil Kolaja formu v belgickém Limes, kde se konaly mezinárodní závody juniorů MX Master Kids, neoficiální mistrovství světa juniorů do 18 let. Do Belgie se sjelo celkem 789 mladých závodníků z 21 států včetně Ameriky.

„V naší kategorii 50 ccm od 8 do 10 let bylo přihlášeno celkem 123 dětí, takže jsme před startem zrovna velkým optimismem nehýřili,“ přiznává Petr Kolaja starší, závodníkův otec. Už první kvalifikační jízda ale napověděla, že Kolaja rozhodně nebude patřit k outsiderům. Šesté místo ukázalo, že by v celkovém pořadí mohl atakovat první desítku. Skvělý vstup do závodu potvrdil osmiletý talent i ve druhé kvalifikační jízdě, kde dojel dokonce pátý.

Výbornou formu potvrdil jezdec z Květné i v samotném závodě. V jednotlivých jízdách obsadil 9. a 7. příčku, což znamenalo konečné 8. místo. „Bylo to asi maximum, čeho mohl dosáhnout,“ pokýval uznale hlavou Kolaja starší. „Ve startovním poli totiž patřil k nejmladším a především narozdíl od soupeřů jel na neupravené motorce. Někteří jezdci totiž měli například kyvnou vidlici a větší kola z motorek do 65 ccm, takže byli rychlejší,“ vysvětlil.

Za parádní výsledek si Kolaja ml. vysloužil výlet do Disneylandu u Paříže, pak už následoval přesun do holandského Emmenu, kde se jelo mistrovství Evropy – IMBA.

Místní trať už Kolaja dobře znal, neboť zde jel už potřetí. Trénink na pískové trati však určitě nebyl k zahození. V roce 2006 zde nadějný motokrosař obsadil 9. příčku, o rok později už dojel čtvrtý. Teď jej tedy podle všeho měl čekat útok na medailové pozice.

A kvalitní příprava přinesla své ovoce. Hned v první jízdě se Kolaja vytáhl a ve velké konkurenci dojel do cíle na 2. místě. Druhá sobotní jízda byla přeložena na neděli.

To však našemu reprezentantovi vůbec nevadilo, své umístění totiž zopakoval i druhý den, když opět nestačil pouze na suverénního Dána Petersena. Ve třetí jízdě sice Petr Kolaja po drobné kolizi s jedním z domácích jezdců obsadil „až“ třetí příčku, vidina umístění na stupních vítězů však dostávala čím dál tím konkrétnější podobu.

Průběžnou druhou příčku navíc český závodník nakonec vůbec hájit nemusel. Nad tratí se totiž přehnala další přeháňka a poslední čtvrtá jízda byla zrušena. Skvělé druhé místo tedy bylo na světě. Šampionem se stal Dán Petersen, třetí byl jeho krajan de Dick, oba pískoví specialisté.

Teď Kolaju čeká MM Maďarska a Slovenska v maďarské Gyule. Po třech závodech tohoto seriálu je Kolaja v čele.