Mladý český reprezentant v posledních měsících sbírá jeden úspěch za druhým, početnou sbírku medailí rozšířil i na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v bulhraském Plovdivu, kde společně s kojetínským Jiřím Minaříkem na deblkánoi získal bronz v závodě na tisíc metrů.

„Je to skvělý výsledek a obrovský úspěch. Kluci v těžkých podmínkách podali výborný výkon,“ zářil Zalubilův trenér Vít Pjajčík.

Čerstvý mistr Evropy se do bulharského Plovdivu vrátil po dvou letech. V roce 2016 to byla pro Zalubila reprezentační premiéra na velké soutěži, nyní se nejlepší sportovec okresu Uherské Hradiště ve městě ležící na obou březích řeky Marica, v západní části Hornothrácké nížiny, s juniorskou kategorií loučí. 

Úspěšný kanoista se společně s kojetínským Jiřím Minaříkem pokusil v Bulharsku navázat na famózní zlato z italského Auronza, což se mu nakonec povedlo.

Česká dvojice s přehledem vyhrála svoji čtvrteční rozjížďku a zajistila si přímý postup do pátečního finále. V cíli navíc Zalubil jako správný zadák plácl svého parťáka po rameni. Radost byla velká.

„Rozjížďku ovládli s náskokem více než dvou sekund před Maďary Horváthem a Besenyeim,“ hlásil Pjajčík.

Ve finálovém závodě juniorských deblkanoí na kilometru dlouho vedli Kanaďané, ale v závěru se propadli až na šesté místo. Zvítězila ruská posádka Němov - Romanov před kubánskou dvojicí Francisco Gutierrez a Cordova Pelier. Třetí na olympijské trati dojeli právě Jiří Minařík s Jiřím Zalubilem. „Kanoisté špičkově dodrželi pokyny. Natrénovali rovnoměrné maximální možné tempo, které dokázali držet i závodě, což se na kilometru vyplatí,“ uvedl na svazovém webu reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Bronzové medailisty na trati a pak i na stupních vítězů mohutně povzbuzoval početný český fanklub. „Do Plovdivu totiž dorazili rodiče a fanoušci z Kojetína, Ostrožské Nové Vsi, Děčína, Sparty a dalších klubů,“ informuje Pjajčík.

Češi si tak z Plovdivu přivezli jednu zlatou, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, všechny z juniorské kategorie.

"Všichni závodníci předvedli, na co měli. Nikdo nezklamal. Čtyři medaile jsou velkým úspěchem, navíc by bylo troufalé před šampionátem pomýšlet,“ prohlásil Pavel Hottmar.

Podle reprezentačního kouče byl letošní šampionát celkově úspěšný. „Medailové pozice tradičně obsazují Maďaři a Němci, kteří vysílají své nejsilnější posádky až na mistrovství světa, takže musíme být spokojení,“ dodal Hottmar.