Finále, které se jelo v Račicích za nepříjemného protivětru, ovládl olympionik Martin Fuksa před svým bratrem Petrem a Zalubilovým deblistou Jiřím Minaříkem, odchovancem kojetínské kanoistiky.

Právě s Minaříkem se Zalubil ve středu postavil bratrům Fuksovým na nové olympijské distanci, pětisetmetrové trati. Dvojice z Moravy nakonec favority porazila o více než osm sekund.

Třiadvacetiletý odchovanec Ostrožské Nové Vsi, který nyní hájí barvy Dukly Praha, v Labe aréně ještě absolvuje dvousetmetrový sprint.

Nominačních závody v Račicích rozhodují o složení reprezentace na nadcházející Světový pohár v Szegedu a poté i v Poznani.

Složení reprezentace do další části sezony bude jasné až po druhých nominačních závodech na začátku června, přičemž vrcholem celého roku bude mistrovství světa v německém Duisburgu, kde budou rychlostní kanoisté bojovat o kvóty pro olympijské hry v Paříži 2024.

„První nominační závod má vždy zvláštní náboj, po dlouhém přípravném období všichni napjatě očekávají první porovnání v domácí konkurenci. Pouze v tomto závodě startuje v individuálních kategoriích kompletní domácí špička, v dalších závodech sezóny už se většina specializuje na vybrané disciplíny. Jde také o výběr do hromadných posádek, proto se navíc jede trať 300 m,“ uvedl na svazovém webu šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar.

Václav Lorenc a Jiří Uvíra.
Bojovali i se silným proudem toku. V Kojetíně si i tak vyjeli osm medailí

Úterní program prvních nominačních závodů patřil pětistovkovým tratím K1 mužů, C1 mužů a K1 žen. V úterý změřily síly také kanoistky na sprinterské 200metrové trati.

Středeční ráno nejprve nabídlo souboj na netradiční třístovce, jejíž výsledky trenérům pomohou směrem k sestavení hromadných posádek. Dále se představí C1 ženy, C2 ženy a C2 muži na pětistovce a C2 ženy a C1 muži na dvoustovce. Nabitý středeční program uzavře finále olympijské disciplíny – K2 mužů a žen na 500 metrů.

Ve čtvrtek reprezentanty čekají boje na ve všech kilometrových disciplínách.