Pětadvacetiletý sympaťák odehraje za Snails první polovinu letošní sezony. Fanouškům se představí hned v sobotu při letošní soutěžní premiéře proti mistrovské Břeclavi.

„Sezona 2023 bude v extraligovém podání velmi vyrovnaná a doslova každý zápas bude rozhodovat o tom, kdo bude hrát o medaile a kdo zůstane v nevyzpytatelných bojích o sestup do druhé ligy. Stejně jako loni víme, že bez dalšího kvalitního nadhazovače se neobejdeme. Opět se jsme se poohlíželi i v zahraničí a i letos to bude pro českou extraligu premiéra,“ říká vedoucí kunovického týmu Ondřej Blaha.

Při pohledu na soupisky extraligových celků ale Antonio Valdez zdaleka není jediným zahraničním hráčem v české nejvyšší soutěži.

„Čekají nás souboje i proti argentinským a novozélandským nadhazovačům. Předpokládám, že se některé soupisky po polovině soutěže ještě o další zahraniční hráče doplní,“ míní Blaha.

Snails budou spoléhat na posilu z Mexika. Marco Antonio Valdez Chaparro pochází se softballové rodiny. Pálkovacímu sportu se věnoval jeho otec i strýcové, štafetu po nich převzali i jejich potomci.

„Mám další tři bratry. Dvojčata mají 22 let a oba nadhazovali za národní tým na právě skončeném MS U23 v Argentině. Ten nejmladší má patnáct roků a s nadhazováním teprve začíná,“ prozrazuje Valdez.

Sám se softballu věnuje od patnácti let. Nadhazovat začal až o dva roky později.

„Myslím, že můj nejrychlejší nadhoz je 125km/hod, ale standardní rychlost je někde kolem 115-120km/hod,“ říká.

V rodném Mexiku postupně ve všech věkových kategoriích odehrál spoustu turnajů na lokální, státní i národní úrovni , za sebou má i mezinárodní klání konané na americkém kontinentě.

Nyní si Valdez poprvé zahraje milovaný sport mimo rodnou zemi. „Toto bude moje první zahraniční zkušenost. V posledních letech jsem obdržel několik pozvánek na turnaje v USA, ale nejen kvůli mé práci to bylo vždy velmi složité,“ přiznává.

Do Evropy se velmi těší. Zvědavý je na nový tým i extraligu. „Vím, že oddíl Snails je jeden z nejstarších a největších v Česku, takže za to, že mi dali šanci hrát v Evropě, se mu chci odvděčit co nejvíce výhrami,“ říká.

Dobře ale ví, že úroveň českého softballu je vysoká. „Nejvíce jsem o něm slyšel od mistrovství světa 2019, které se konalo v Praze. Poté se český tým U23 objevil ve Venezuele na Pan-Amerických hrách a vím, že jsou několikanásobní mistři Evropy. Mám několik spoluhráčů, kteří hráli na evropském Super Cupu (obdoba evropské ligy ve fotbalu – pozn. red.), a ti mi říkali, že kvalita turnaje byla i díky zahraničním hráčům velmi vysoká. Od české extraligy očekávám totéž,“ uvedl.

Informace nejen o týmu a soutěži si zjišťoval na internetu. „O Česku vím, že je to země s bohatou historií a mnoha krásnými městy. Počasí je tady v tuto dobu ideální. Ani velké horko, ani zima, což je ideální jak pro sport, tak i pro poznávání okolí,“ říká.

Z českých softbalistů osobně nikoho nezná. Slyšel jenom o Lukáši Kubátovi. Hráč z Břeclavi , který hostuje v týmu Spectrum Praha, loni působil v americkém týmu OMMA a odehrál i několik turnajů v Mexiku.

„Mám v tom mančaftu několik spoluhráčů z Mexika. Minulý týden jsem sledoval mistrovství světa U23 hraném v Argentině, kde byl také český národní tým, takže představu o protihráčích Snails nějakou mám,“ dodává.

Kunovičtí softbalisté odstartují nový extraligový ročník v sobotu doma proti loňským mistrům z Břeclavi. V neděli se pak představí v Praze, kde se postaví Tempu a prodloužený sváteční víkend zakončí v pondělí na Mlatevni proti Žralokům z Ledenic.

close Soupiska extraligových softbalistů pro letošní extraligovou sezonu. info Zdroj: Snails Kunovice zoom_in Soupiska extraligových softbalistů pro letošní extraligovou sezonu.