Možnost vybojovat si místo v reprezentačních posádkách pro letošní rok měla hned čtveřice závodníků hradišťského klubu – Vojtěch Řimák, Adam Štěrbák, Jan Psotka a Helena Fráňová. Nakonec uspěli první dva jmenovaní.

Vojtěch Řimák se ze sobotní rozjížďky probojoval jistým výkonem přímo do nedělního semifinále. Pro Štěrbáka, který hned v rozjížďce narazil na pozdějšího celkového vítěze „kontrolek“ a medailistu z loňského MSJ Jakuba Podrazila z pražského klubu Blesk, byla cesta do semifinále ztížena ještě opravnou jízdou, ze které však postoupil suverénně z prvního místa.

V semifinále, z něhož do odpoledního finále postupovali tři závodníci, se oba naši závodníci utkali proti sobě. „Zpočátku vedl Adam, u kterého jsme sázeli na rychlou první polovinu závodu. Do vedení šel poté klidnou jízdou Vojtěch, ale Adam předvedl v závěrečné pětistovce fantastický finiš a i on si vyjel účast ve finále A. Jako jediný klub v republice jsme tak měli hned dva závodníky mezi nejlepšími,“ pochlubil se trenér VK Morávia Jakub Šimon.

Ve finále pak Řimák nestačil pouze na výše zmiňovaného Jakuba Podrazila, který už teď patří k seniorské veslařské špičce v republice, a obsadil druhé místo, Štěrbák dorazil do cíle jako šestý. „Kluci předvedli skvělé výkony a jsem s nimi opravdu velmi spokojený,“ přidal Šimon.

Oba dva zůstávají po celý následující týden v Račicích na soustředění a o víkendu budou Českou republiku reprezentovat na mezinárodní regatě juniorů v Mnichově, na které Řimák vloni slavil triumf. Zde budou závodit v disciplínách dvojskif a párová čtyřka. Řimák si svým výkonem vyjel i právo účasti na Olympijských hrách mládeže v Singapuru, které se konají o letošních prázdninách. Do Asie se však z důvodu propadlého pasu bohužel nepodívá.

Jeho výkon přitom zapůsobil i na reprezentačního trenéra české párové čtyřky mužů Fina Veikko Sinisalo. „Zájem z nejvyšších míst nás v klubu velice těší, je vidět, že jsme za poslední dva roky odvedli velký kus práce v technice veslování,“ uzavřel Jakub Šimon.

Dalším zúčastněným byl mezi muži Jan Psotka. Ten absolvoval celkem tři jízdy, z nichž se mu druhá nepovedla podle jeho i trenérových představ. Celkově pak v součtu všech tří časů obsadil 12. místo, což je velmi slibným výsledkem pro jeho další budoucnost. Svou premiéru na kontrolních závodech si odbyla dorostenka Helena Fráňová, která obsadila 16. místo a získala velmi cenné zkušenosti.

Adéla Hanáčková, Michal Sladký