„Tyto závody jsou především součástí nominace na letní mistrovství republiky, takže se sešla velmi silná konkurence. V té se ale naši závodníci neztratili,“ mohl spokojeně konstatovat hradišťský trenér Jiří Vašica.

Starší žáci ročník narození 96–98 bojovali v Prostějově. Z trojlístku uherskohradišťských plavců nejvíce vyčníval Martin Fila (1998), jenž poskládal kompletní medailovou sbírku. Zlato vybojoval časem 3:13,9 na 200 m prsa, na poloviční prsařské trati bral stříbro za 1:28,9. Své výborné vystoupení pak zakončil bronzem na 200 m polohový závod (PZ), jenž je nejkvalitnějším a nejnáročnějším závodem mezi plavci. Fila byl ještě pátý na 100 m znak a dvakrát osmý na tratích 200 m znak a 100 m PZ.

Nádherné třetí místo vybojoval na trati 200 m znak časem 3:07,6 Kristián Zámečník (ročník 1997). Na trati 100 m prsa byl šestý, na 200 m prsa, 200 m PZ a 100 m znak sedmý a na 100 m PZ osmý. Ve stejném ročníku skončila Johana Hoffmannová šestá na 100 m PZ, sedmá na 200 m znak a čtyřikrát osmá na 100 a 200 m prsa, 200 m PZ a 100 m znak.

Nefalšovaná zlatá exploze pak přišla ve Zlíně, kde soutěžili žáci ročníku 1999–2000. Zde totiž bezkonkurenčně dominoval v současné době nejlepší plavec Uherského Hradiště Marek Hoffmann. „Všech šest svých startů proměnil ve zlato. A nebýt pravidla o maximálním počtu startů, získal by zřejmě vítězství i v dalších disciplínách,“ nechal se slyšet trenér Vašica.

Hlavně na prsařské dvoustovce se musel Hoffmann cítit divně, do cíle totiž doplaval v čase 3:03,9 naprosto osamocen s náskokem téměř 50 sekund, což dělá náskok zhruba celých padesáti metrů! Své prsařské kvality prokázal i na poloviční trati, když se časomíra zastavila na 1 minutě a 25 sekundách. Ve své nejlepší disciplíně, motýlku, si opět vylepšil osobní časy, a to jak na 100 m (1:17,7), tak i na 50 m (00:34,4). Svou všestrannost hradišťský talent potvrdil i v polohových závodech. Stovku vyhrál časem 1:17,7 s náskokem šestnácti sekund, dvoustovku pak v čase 2:51,1.

Dobrou prsařskou líheň v oddíle Slovácké potvrdila i Klára Filgasová. Na obou prsařských tratích obsadila čtvrté místo s časy 1:37,7 (100 m) a 3:30,3 (200 m).