Přání se jí nakonec nevyplnilo, z osmnácti želízek v ohni se na stupně vítězů ale postavila celá polovina, což je také krásný úspěch. Zlatou medaili si na krk pověsila Klára Vrbová, stříbrnou Viktor Taft, Tomáš Kroča, Jonáš Janoušek, Daniel Iljin a Valérie Maříková, bronzovou pak Tomáš Krajča, Josef Válek a Soňa Ondrašíková.

Judo v Česku zažívá zlaté časy, což bylo cítit i v hradišťské sportovní hale. Olympijský triumf Lukáše Krpálka 
v Riu de Janeiru způsobil dokonalý boom, do oddílů se hlásí velké množství zájemců 
o judo. Šampionát mláďat 
v Uherském Hradišti jen potvrdil, že je tento sport momentálně na výsluní.

„Každý rok děláme nábor dětí od šesti let, ale letos jsme ho museli ukončit už na konci září, protože máme plno. Pořád nabíráme děti od dvanácti let nahoru. Přijít může každý, kdo má ruce, nohy a nebojí se," pousmála se Monika Marková.

Už čtyři roky se tomuto sportu věnuje Dan Iljin, který se k judu dostal zásluhou internetu. „Dívali jsme se na youtube na video a mamka se mě zeptala, jestli se mi to líbí a jestli bych chtěl judo dělat. Řekl jsem, že jo, že to je zajímavé," popsal své začátky stříbrný medailista.

Radost ze současného trendu má hlavní rozhodčí šampionátu Marek Šimčák. „Děti vidí své hrdiny, mají motivaci, chtějí být jako Lukáš Krpálek. Je opravdu radost pohledět, jak je pro malé děti judo zajímavé, jak chtějí zápasit, sportovat," poznamenal Marek Šimčák.

VOJTĚCH JOHANÍK

MICHAL SLADKÝ