Start hlavního 21,1 kilometru dlouhého závodu, jehož startérem bude prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura, je v 16 hodin na náměstí Míru ve Zlíně.

Pořadatelé, kteří vypsali 5 mužských a stejný počet ženských kategorií, očekávají účast zhruba 500 půlmaratonců.

,,Trať je rozložená do dvou rovinatých okruhů a povede směrem na Benešovo nábřeží, Podvesnou, Čepkov, Rybníky, bývalý Baťovský areál a zpět na náměstí Míru,“ informuje tisková mluvčí Zlínského filmového festivalu Kateřina Martykánová.

Ta v mužích za hlavního favorita považuje Filipa Vabrouška. ,,Dvacetiletý syn Ironmana Petra Vabrouška si dlouhodobě udržuje dobrou výkonnost. Ve Festivalovém půlmaratonu startoval už třikrát. V roce 2017 skončil sedmý, v sezoně 2018 pátý a loni vybojoval osmé místo. Jeho největším soupeřem by měl být vítěz seriálu Běhy Zlín v roce 2019 Milan Zvonek z Valašských Klobouk. Na poslední chvíli se však může přihlásit ještě několik dalších kvalitních vytrvalců. Letos však ve Zlíně budou chybět silní běžci z Ukrajiny, kteří drží největší počet vítězství v krajském městě,“ typuje Martykánová.

Tisková mluvčí nezapomíná ani na favoritky mezi ženami.

,,Mezi něžným pohlavím na prvenství určitě zaútočí jedna z nejlepších českých maratonkyň a vítězka zlínského Festivalového půlmaratonu v roce 2018 Petra Pastorová z MK Seitl Ostrava. Na předních pozicích by mohly doběhnout ještě Silvie Zvonková z Valašských Klobouk, zlínská Jana Žaludková a Mária Sýkorová z Vizovic. Překvapit jich ale může spousta dalších,“ předpokládá Kateřina Martykánová.

5. turnaj ATP Valašska ve Zlíně
Pátý turnaj ATP Valašska vyhrál útočně naladěný Martin Plášek z Luhačovic

Součástí sportovního dne ve Zlíně jsou i další závody. Již v 11 hodin odstartuje výkonný ředitel a předseda představenstva Kovárny Viva František Červenka Festivalový rodinný běh na 1400 metrů. Tohoto měření sil se mohou zúčastnit junioři, rodiny s dětmi, nebo každý, kdo si netroufá na delší trasu. Připravený je i závod čtyřčlenných štafet na 4x5 kilometrů a běh na 10,5 kilometru (čtvrtmaraton). Zazávodit v centru krajského města si tak může ještě dalších 1000 vyznavačů atletiky a běhání.

Loňský Festivalový půlmaraton ve Zlíně vyhráli favorité z Ukrajiny. V mužích zvítězil časem 1:10:24 Pavlo Veretskyi. Závod žen ovládla v čase 1:34:22 Valentyna Kiliarská.

Z běžců ze Zlínského kraje skončil na nejlepší pozici Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouk), který vybojoval za čas 1:18:00 čtvrté místo. Mezi ženami doběhla stříbrná Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:36:41), třetí byla Jana Žaludková ze Zlína (1:38:03).

PROGRAM FESTIVALOVÉHO PŮLMARATONU VE ZLÍNĚ 2020:

PÁTEK 11. ZÁŘÍ 2020:

15:00 – 20:00 Prezence na Festivalový VIVA rodinný běh (náměstí Míru – dům ČT).

15:00 – 20:00 Prezence na půlmaraton, čtvrtmaraton a štafety (tělocvična 1. ZŠ Emila Zátopka v Univerzitní ulici vedle Kongresového centra).

SOBOTA 12. ZÁŘÍ 2020:

9:00 – 10:00 Prezence na Festivalový VIVA rodinný běh (náměstí Míru – dům ČT).

10:00 – 19:00 Doprovodný program na náměstí Míru (Expo – Nutrend, Craft, Klimatex, MONET +, Top Natur, Taš – Stappa, Purlive, VIVA, Fyziomovement Zlín, Dressme).

11:00 Start Festivalového VIVA rodinného běhu.

14:00 – 15:30 Vyzvednutí štafetových kolíků.

15:15 Sraz vodičů před radnicí v místě startu.

15:40 Otevření koridorů pro řazení závodníků na půlmaraton, čtvrtmaraton a štafety.

16:00 Start Festivalového půlmaratonu MONET + Zlín 2020.

16:10 Start čtvrtmaratonu.

16:20 Start závodu štafet.

16:45 První závodník v cíli čtvrtmaratonu.

17:10 První závodník v cíli půlmaratonu.

17:45 Květinový ceremoniál vítězů Festivalového půlmaratonu MONET + Zlín 2020.

19:00 Slavnostní vyhlášení vítězů všech kategorií.

19:30 Ukončení Festivalového půlmaratonu MONET + Zlín 2020.