Do exotické destinace v Perském zálivu odcestoval i osmnáctiletý Jakub Varous z Přečkovic, který v reprezentaci nastupuje na pozici blokaře.

„Při šestihodinovém letu z Prahy jsme jako volejbalisté trpěli, bolela nás kolena. Ihned po přistání nás zaskočilo počasí. Ve tři hodiny v noci bylo sedmatřicet stupňů,“ vzpomíná 201 centimetrů vysoký volejbalista.

Denní teploty se pohybovaly dokonce kolem 45 stupňů. Tamní obyvatelé se ale nevlídnému podnebí přizpůsobili.

„Všechny budovy, kde jsme se pohybovali, měly klimatizace. Takže jsme paradoxně například v hotelu neustále chodili v mikinách,“ usmívá se talentovaný volejbalista.

Náročných podmínek ani cizího prostředí se mladí čeští hráči nezalekli. V pětičlenné základní skupině přehráli Mexiko a Čínu a obsadili třetí místo za Íránem a Itálií. V osmifinále na českou reprezentaci čekali favorizovaní Argentinci.

Zásah hasičů při vyprošťování osoby z autovraku nebo vyzkoušet si policejní želízka. To je jen výběr aktivit, které mohli vidět a vyzkoušet si děti v Uherském Hradišti.
Den bez aut v Uherském Hradišti nabídl zásah hasičů i dráhu pro koloběžky

„První set jsme získali my. Ve druhém vedli Argentinci 22:20, když vtom spustil požární alarm. Zápas byl na pětačtyřicet minut přerušen. Pauza nám pomohla a set jsme otočili,“ překvapuje nevšední zkušeností Jakub Varous. Češi nakonec osmifinálový souboj vyhráli 3:1 na sety.

Mezi nejlepší osmičkou turnaje narazili na Japonce, kteří chybující české hráče přehráli v koncovkách setů.

„Pro nás to znamenalo účast ve skupině o páté až osmé místo. První zápas jsme proti Francii prohráli 1:3, naopak technicky zdatné Brazilce se nám podařilo porazit hlavně díky devatenácti blokům 3:2. Sedmé místo považuji za velký úspěch,“ neskrývá nadšení osmnáctiletý reprezentant.

Program v exotickém Bahrajnu byl podle něj velmi monotónní.

„Kvůli počasí jsem většinu času strávil na hotelovém pokoji. Jen jednou nás organizátoři vzali do národního muzea. Moc tam toho neměli, což nebylo překvapení. Vždyť tento stát je samostatný pouze několik desítek let,“ zakončuje povídání Jakub Varous.

VIZITKA
Jakub Varous se narodil 20. května 1999. Žije v Přečkovicích u Bojkovic. Studuje na Gymnáziu ve Zlíně. Volejbal hraje od svých deseti let. Jeho mateřským klubem je TJ Bojkovice. Nyní nastupuje v mládežnických kategoriích za extraligový celek VSC Fatra Zlín. Je členem volejbalových reprezentací do devatenácti a jednadvaceti let.

MAREK BARTOŠÍK