Osminásobný národní šampion uspěl i na závodech světového poháru, doma ve Fryštáku má zlato z mistrovství Evropy a životní rok završil bronzem na mistrovství světa v turecké Antalyi. „Jde zatím o můj největší úspěch,“ souhlasí elitní český pákař.

Poláka se ve známé dovolenkové destinaci inspiroval mladší sestrou Ester, když uspěl v kategorii do 21 let a 85 kilogramů. Oba sourozenci ve známém přímořském letovisku vybojovali na levou rukou shodně bronzové medaile.

Hlucký závodník nestačil jen na dva domácí borce Karaceta a Buraka. V Turecku usiloval o medaili i na slabší a nedoléčené pravé ruce, kde nakonec v silní konkurenci skončil desátý.

Dobrou náladu mu to ale nepokazilo. „Šampionát jsem si jak při soutěži, tak i mimo ni parádně užil. Po závodech jsem si byl projít město i tradiční turecké trhy,“ prozrazuje.

Šimon Polák patří k největším tuzemským nadějím armwrestlingu.

V minulosti se hned osmkrát stal mistrem republiky. Ovládl světové poháry v Dobré Vodě na Slovensku, opanoval Judgement day v Maďarsku či Visegrad grad Prix, který patří mezi největší juniorskou soutěže v Evropě. „Jsem moc rád, že sezona mi takhle vyšla. Uvidím, jak to půjde v budoucnu,“ zůstává v klidu.

Rodák z Fryštáku zazářil hlavně na mistrovství Evropy v Rumunsku. V květnu v Bukurešti triumfoval na levou ruku, ve své váhové i věkové kategorii se stal šampionem.

„Určitě bych byl rád, kdyby se mi jednou podařilo vyhrát titul mistra světa a taky bych chtěl pozvednout tento sport v naší zemi, aby se to nebralo jako pouhopouhá hospodská páka,“ prohlásil.

Armwrestlingu se naplno věnuje pět let. „Přivedl mě k ní kamarád z internátu Zdeněk Knotek. Trénuji pět dní v týdnu,“ informuje.

Předtím se věnoval judu a boxu.

Nový kapitán hokejistů Uherského Ostrohu (bílé dresy) Martin Červenka při zápase s Boskovicemi.
Nový kapitán Ostrohu: Nechci si nic dokazovat, ale láká mě možnost soutěž vyhrát

K Polákovým přednostem patří délka rukou, silné zápěstí a úchop. Slabinou naopak je zcela jistě opačná technika, než kterou jezdí, což je spodek. „Zapracovat ale musím na všem,“ usmívá se.

Při páce je podle něj nejdůležitější síla, dynamika, vytrvalost a pokyny rozhodčích, kterým musí naslouchat. „Taky musím včas vystartovat a nevyfaulovat se,“ upozorňuje mladík, jenž v současné době podniká.

K páce přilákal i mladší sestru Ester, další šampionku. „Ségra začala kvůli mně a jde jí to líp jak mě. Ve čtrnácti letech se v Rumunsku stala mistryní světa,“ připomíná.

Rodiče tak jsou na své potomky náležitě a těší se z úspěchů syna a dcery. „Taťka se v mládí věnoval boxu a mamka běhu,“ prozrazuje na závěr.