Největší letošní softbalová akce se koná od neděle v Kunovicích a v Brně. Na Moravu dorazily hráčky do 22 let z šestnácti zemí Evropy, na programu je 71 zápasů.

Do finále se chce dostat také český výběr. „Náš tým je poměrně mladý, věkový průměr je dvacet let. Několik hráček odletělo totiž s ženskou reprezentací do Kanady. Zkušenosti ale máme a věříme si,“ prohlásil hlavní trenér českého výběru Martin Štěpán.

Titul sedmého ročníku tohoto šampionátu obhajuje Itálie. České hráčky chtějí minimálně medaile. Zároveň vědí, že to nebude jednoduché.

Vždyť na Moravu dorazily softbalistky z Nizozemska, Velké Británie, Francie nebo z nevyzpytatelného Izraele. A pak tu jsou úřadující šampionky z Itálie.

„Nemůžeme použít šest našich nejzkušenějších hráček. Zároveň máme v týmu softbalistky, které se účastnily evropského šampionátu do 18 let, kde získaly zlaté medaile. Následně odehrály světový šampionát v Peru,“ pronesl Štěpán.

K oporám týmu patří Nikola Schwarzingerová, která má rovněž zkušenosti z baseballem. A v srpnu pak usedne do letadla do USA, kde získala stipendium na prestižní Eastern Kentucky University.

Tradičně velký zájem o možnost pádlovat na minikajacích, kajaku, turistických kánoích a dračí lodi projevovaly školy s blížícím se koncem školního roku. Foto: TJ Ostrožská Nová Ves
Bez medaile. Kanoista Zalubil skončil na mistrovství Evropy dvakrát čtvrtý

„Obavy samozřejmě mám, ale věřím, že na šampionátu vybojujeme medaili a v Americe budu také spokojená,“ říká odhodlaně. Navíc v letošní sezoně se jí daří, když v extralize odpálila 24 úspěšných hitů.

To v USA už hrála dva roky Klára Čejková-Kolací. V loňském roce získala za ženskou reprezentaci bronzové medaile z evropského šampionátu. Na pálce by měla být vidět také Alice Škardová, která zaznamenala v extralize 21 úspěšných odpalů.

Mariana Burkovičová jich předvedla devatenáct. Oporou na nadhozu by měla být Adéla Linková, která rozdala již 45 strikeoutů a patří do top 10 domácí extraligy v této statistice. Stejně jako její kolegyně z Joudrs Praha Anna Zoulová.

Šampionát začal nedělním zahajovacím ceremoniálem v Kunovicích a úvodním duelem domácí reprezentace proti Francii. V pondělí se český tým představil v brněnském areálu Hroch, kde úspěšně absolvovali těžký zápas proti Velké Británii.

Poslední zápas ve skupině mají Češky na programu v úterý od 20:30 proti Maďarsku. Následovat budou zápasy v TOP8 a později v TOP6 skupině, ze které se podle umístění v tabulce nominují týmy do finále a do zápasu o bronz.