Pokud chtějí jít české reprezentantky jít dál, musí v závěrečném středečním zápase přehrát Německo, kterému však bude stačit i remíza, neboť mají k dobru dva body za senzační triumf na Norskem. Navíc musí doufat v zaváhání Rumunska proti Norsku. V případě rovnosti bodů rozhoduje vzájemný zápas a až pak skóre.

„Musíme se soustředit na poslední zápas, který bude rozhodující. Věřím, že proti Německu podáme lepší výkon než s Norskem. V útoku jsme ale hráli lépe než proti Rumunsku. Bohužel jsme neproměňovali vyložené šance,“ uvedl trenér Jan Bašný.

Z kruté porážky tragédii nedělal. „Můžeme říct, že je to lepší o tři branky než loni a taky jsme se s Norkami drželi deset minut. Potom jsme nedali tři šance a místo toho, aby to bylo 4:3 tak to bylo 6:2. Tím to bylo jasné,“ prohlásil Bašný.

Češky se poučily ze zpackaného úvodu s Rumunskem a proti Norkám začaly koncentrovaně. Pozorně bránily, ale střelecky se přes urputnou obranu giganta těžko prosazovaly.

V 7. minutě byl stav nerozhodný 2:2. Brzy ale bylo po naději. Rozchytala se Lunde a Seveřanky odskočily na rozdíl čtyř branek. Trenér Bašný si sice po čtvrt hodině hry vyžádal oddechový čas, ale ani krátká pauze českému týmu výrazně nepomohla.

Náskok Norek dál narůstal. „Každou zahozenou tutovku nebo technickou chybu soupeř potrestal rychlým protiútokem a gólem,“ připomněl Bašný.
Po prvním poločase prohrával reprezentační výběr o deset branek. Kouč Bašný po přestávce protočil sestavu a pošetřil opory.

Češky se snažily výsledek alespoň zmírnit, což se jim ale nepodařilo. Nakonec probuzenému favoritovi podlehly 17:31.
Smutnit ale nemusejí, klíčová bitva do další fáze šampionátu přijde ve středu, kdy vyzveme Německo. Souboj o postup začíná v Brestu v osmnáct hodin.

Mistrovství Evropy 2018 v házené žen, skupina D -

Česká republika – Norsko 17:31 (10:20)

Nejvíce branek: Marčíková 4, Malá a Luzumová – Lökeová a Auneová 6, Kristiansenová 5. Rozhodčí: M. Bennaniová, S. Bennaniová (obě Švédsko). Vyloučení: 1/3. Červená karta: 28. Jacobsenová (Norsko). Sedmimetrové hody: 3/3 - 2/1. Diváci: 1500.

Česká republika: Satrapová, Kudláčková – Knedlíková 2, Kovářová 2, Ryšánková 1, Konečná, Mika, Kordovská, Luzumová 3/2, Šustková, Adámková, Marčíková 4, Šetelíková 2, Zachová, Jeřábková, Malá 3/1. Trenér: Jan Bašný.

Norsko: Silde Solbergová, Lundeová – Reistadová 1, Arntzenová 2, Kristiansenová 5, Lokeová 6, Waadeová, Oftedalová 3, Auneová 6, Brattsetová 3, Sullandová 2/1, Sanna Charlotte Solbergová 2, Morková, Tomacová, Jacobsenová, Ingstadová 1. Trenér: Thorir Hergeirsson.

Další výsledek skupiny D: Rumunsko – Německo 29:24 (14:11)

Tabulka:

1. Rumunsko 2 2 0 0 60:52 4
2. Norsko 2 1 0 1 63:50 2
3. Německo 2 1 0 1 57:61 2
4. Česko 2 0 0 2 45:62 0

Česká reprezentační křídelnice Veronika Malá je před mistrovstvím Evropy ve Francii zdravá a ve formě.