Město bylo v šedesátých letech tréninkovou základnou předchůdkyň loňských čtvrtfinalistek mistrovství světa. Národní výběr se setkal s nejúspěšnějším trenérem československé historie Hradišťanem Jiřím Zerzáněm.

„S trenéry národního týmu jsem stále v kontaktu, rád jsem celé družstvo pozdravil ve městě, kde jsem házenou hrál a začínal i svoji trenérskou dráhu,“ poznamenal čerstvě sedmasedmdesátiletý Jiří Zerzáň.

Reprezentantky přivítal místostarosta města pro sport, kulturu a školství Ivo Frolec, který reprezentantkám představil ojedinělý sportovní komplex. Uherské Hradiště se může jako málo měst pochlubit atletickým, fotbalovým a zimním stadionem, venkovními hřišti na volejbal i jeho plážovou variantu a házenou, sportovní halou, plaveckým bazénem vedle sebe.

Házenkářky si také vyslechly krátkou připomínku slavných ér historie tohoto sportu.

„Uherské Hradiště se může pochlubit dvěma mistrovskými tituly v národní házené v roce 1923 a 1950 vítězstvím týmu trenéra Strádala v čele s Danou Zátopkovou. Po přechodu k handbalu triumfovali dorostenci v roce 1954, z Hradiště vzešly i dvě mistryně světa v roce 1957. Číst si o pořádání dvou zápasů mužského mistrovství světa v roce 1964 v hradišťské hale má dnes pro házenkáře prvky sci-fi. A nesmíme zapomenout také na skvělou mistrovskou dekádou mládežnického klubu HC ITS Uherské Hradiště zakončenou postupem do seniorské česko-slovenské interligy. Děvčata ze sídliště Východ to v roce 2006 dokázala v dresech Kunovic pod taktovkou Jiřího Zerzáně,“ seznámil reprezentantky s historií házené v královském městě Vladimír Salčák z Národního házenkářského archivu.

Ten také využil slavnostní příležitosti, aby právě světového kouče navrhl místostarostovi Uherského Hradiště Ivo Frolcovi na udělení Ceny města za rok 2018 za Zerzáňovu reprezentaci Uherského Hradiště na olympijských hrách 1988 (5. místo), stříbro československých žen na mistrovství světa v roce 1986 i mistrovské tituly v nedalekém Veselí a působení v regionu.
S týmem přicestovala také Kristýna Mika, do letošního léta známá v házenkářských kruzích pod svým dívčím jménem Salčáková.

„Chtěla jsem spoluhráčkám naše město ukázat, proto jsem návštěvu Hradiště v rámci teambuildigu realizačnímu týmu navrhla, potěšilo mě, že pozvání přijali a že se všem u nás líbilo,“ přiznala univerzální házenkářka působící čtvrtým rokem ve francouzském Achenheim Truchtersheim Handball.

Reprezentační celek má před sebou dva přípravné zápasy na Slovensku 28. 9. 2018 v 18 hodin se v Púchově utká se Slovenskem, o den později 29. 9. 2018 je v 11 hodin v Púchově odveta Slovensko – Česká republika.

Podmínky máme ideální a přístup hráček je výborný, těší v Luhačovicích trenéra Bašného


Od neděle se v Luhačovicích připravují svěřenkyně trenéra Bašného. V trénincích ladí nové útočné kombinace i obranné systému pro prosincové EURO a s jejich prací je zatím trenér Bašný spokojen. V pátek a v sobotu se tým v Púchově utká se Slovenkami.

Jak zatím soustředění v Luhačovicích probíhá? Jste spokojen?

Zatím vše probíhá bez problémů. Líbí se mi přístup hráček. Přestože to není klasický kemp, který by vyvrcholil nějakým kvalifikačním zápasem, tak přístup hráček je velmi dobrý. Podmínky tady máme jako vždy ideální pro naši přípravu, vše je zatím opravdu bez problémů.

Jaký je pak další plán přípravy? Co tým do šampionátu ještě čeká?

Tento kemp vyvrcholí dvěma zápasy na Slovensku. Potom se sejdeme čtrnáct dní před šampionátem, kdy absolvujeme asi týdenní kemp v Chebu, kde se utkáme na tradičním mezinárodním turnaji s týmy Slovenska, Chorvatska a Švýcarska. Potom se po dvou dnech volna rovnou přesuneme do Brestu, kde absolvujeme závěrečnou třídenní přípravu přímo v dějišti EURA.

Proč chybí v nominaci Hrbková?

Chybí z několika důvodů. Je zraněná – má natržený lýtkový sval. V Německu navíc z měnila post u svého zaměstnavatele a nemá tolik dnů dovolené. Jsme s ní tedy domluvení na individuálním programu a uvidíme, jestli ji povoláme na další kemp do Chebu. Nejspíš ano a pak se rozhodneme, jestli budeme její služby potřebovat na šampionátu.

Teď vás čekají dva zápasy se Slovenkami. Jak tyto přípravné duely pojmete?

Od června to budou naše první mezinárodní zápasy. Cíle přátelských zápasů jsou pro nás pořád stejné. To, co jsme si tady natrénovali, chceme přenést na hřiště v dostatečné kvalitě. Máme tady nové hráčky, takže je chceme vidět v zápasovém rytmu. Chceme vidět, jestli s nimi můžeme počítat do budoucna. Náš tým potřebuje hrát zápasy, aby se znovu dostal do herního rytmu na celou sezónu. Vrcholem sezóny je vedle šampionátu i červnová kvalifikace na MS. Slovenský výběr teď neřešíme. Soustředíme se na naši hru. Slovenský tým vyměnil trenéra, takže předpokládáme, že se trochu změní i jejich herní systém. Uvidíme jak. My chceme vyzkoušet jiný typ obrany – obranu jedna - pět - a nové kombinace především v rychlém útoku. Chceme vidět v reálném zápase, jestli to má šanci, abychom se tím mohli prezentovat na šampionátu ve Francii.

Jak se vám zatím líbí výkony mladých posil?

Zdají se mi dobré. Už po kempu v Olomouci jsem byl překvapen jejich snahou a přístupem, jejich aktivitou a tím, jak k práci přistupují. Potvrzují to i tady v Luhačovicích.

Kdy vyspecifikujete konečnou nominaci pro EURO 2018?

Nominaci na EURO doladíme během zápasech v Chebu. Doufám, že nás nepotkají žádná zranění a pak bude záležet na tom, jak se některé hráčky dostanou nebo nedostanou do formy. Základ dvanácti, třinácti hráček je více méně jasný. Doplníme ho pak třemi, čtyřmi hráčkami. O tom rozhodne turnaj v Chebu.

Stanovujete si už teď, dva měsíce před šampionátem, konkrétní cíle?

Cíle zatím zůstávají uvnitř týmu, ale základní cíl je pořád stejný – postoupit ze základní skupiny. A to i především proto, abychom měli výhodu v losu na play-off mistrovství světa. První dvanáctka z EURA je v prvním koši. Na posledním šampionát jsme prohráli ve čtvrtfinále a cíle týmu jsou být pořád lepší a lepší, takže si to můžete sami spočítat.

Nominace pro přípravný kemp v Luhačovicích a dvojzápas v Púchově:

Brankářky: Satrapová Lucie (Issy Paris Hand/FRA), Kudláčková Petra (Kristianstad Handball Klubb/SWE)
Levá křídla: Malá Veronika (Issy Paris Hand/FRA), Mika Kristýna (Truchtersheim HB/FRA)
Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe/GER), Jeřábková Markéta (ÉRD HC/HUN), Šustková Jana (DHK Baník Most)
Střední spojky: Luzumová Iveta (Thüringen HC/GER), Marčíková Šárka (TV Nellingen/GER), Mikulášková Veronika (DHK Baník Most)
Pravé spojky: Ryšánková Helena (HCM Baia Mare/ROM), Kovářová Sára (DHK Baník Most), Smetková Valerie (TJ Sokol Poruba)
Pravá křídla: Zachová Dominika (DHK Baník Most), Knedlíková Jana (Györ Audi ETO KC/HUN)
Pivoti: Adámková Petra (Frisch auf Göpingen / GER), Konečná Michaela (TJ Sokol Poruba), Andrýsková Veronika (TJ Sokol Poruba)
Náhradnice: Müllnerová Dominika (DHK Baník Most), Šetelíková Alena (Sokol Písek), Hrbková Michaela (Frisch auf Göpingen/GER), Dvořáková Veronika (DHK Baník Most), Desortová Eliška (TJ Sokol Poruba), Galušková Veronika (DHC Slavia Praha), Polášková Silvie (TJ Sokol Poruba), Salčáková Martina (DHK Zora Olomouc), Pokorná Tereza (DHC Slavia Praha),