„Musím říct, že je to naprostá bomba. Pořádně nečekaná bomba. Když bych nepočítal juniorský titul Martina Málka, tak v družstvech je to náš jasně největší úspěch," rozplývá se Josef Mizera, jednatel březolupského AK.

Gavenda s Jedrzejewskim do Mšena vůbec neodjeli s medailovými ambicemi. Vysněným cílem bylo skončit do 6. místa, které zaručuje účast na šampionátu i pro příští rok. „Už v základní skupině jsme měli velice silné soupeře, takže jsme si říkali, že postup do finále by byl super. Jenže klukům závody fantasticky sedly a nakonec to dopadlo daleko nad naše očekávání," usmívá se Mizera.

Březolupy ve skupině A obsadily druhé místo za jasným suverénem ze Mšena, za sebou nechaly Pardubice, Plzeň a Divišov. V semifinále tak na ně čekal favorizovaný tým Miletic s dosud neporaženým Polákem Mitkem. „Ten sice vyhrál i naši jízdu, druhého jezdce soupeře si ale kluci pohlídali za zády a finále se stalo skutečností," popisoval nervy drásající bitvu jednatel březolupského klubu.

Ten měl pro své jezdce jen slova chvály. „Musím říct, že Martina Gavendu jsme nepoznávali, tak výborně letos ještě nejel. Klíčové ovšem bylo, že utvořili vyrovnanou dvojici. Když totiž dojedete do cíle druhý a třetí, je to víc, než když jste první a čtvrtý," vysvětluje Mizera pro ploché dráhy méně znalé fanoušky.

Ve finále už však Březolupští neměli šanci. Mšeno, které o titul hodně stálo, si zaplatilo start Poláka Przemyslawa Pawlickiho a Dána Madse Kornelliusena, a ti své kvality naplno potvrdili. „Jsou to jezdci světových kvalit, jsou úplně někde jinde. Proto naše stříbro beru spíš jako zlato," poznamenal Mizera. Jeho slova o hvězdné dvojici nejlépe dokumentuje fakt, že během celého šampionátu se stalo pouze jednou, kdy nedojeli na prvních dvou místech.

Po obřím úspěchu už se pozornost březolupských plochodrážníků upíná k závěru sezony v první lize, už v neděli se představí ve Svitavách. „Máme našlápnuto na vítězství, tak bychom naše postavení rádi udrželi," přeje si Josef Mizera.

Vrcholem sezony pak bude finálový závod, který se v pátek 28. září uskuteční právě v Březolupech. Fanoušci si tedy už mohou v kalendáři zaškrtnout tuto výjimečnou akci, před jejímž začátkem budeme čtenáře Slováckého deníku samozřejmě podrobně informovat.