Španěl se blýskl již při krátkém programu, kde suverénně předvedl vysoký dvojitý axel i bezchybně kombinaci dvojitých skoků flipa s toeloopem a sólového dvojitého lutze. Výborným uměleckým předvedením smazal i bodovou ztrátu za nižší level v kombinované piruetě. Posunul své osobní bodové maximum a zajistil si stříbrnou výchozí pozici pro volnou jízdu.

„Před volnou jízdou se kluci v šatně tradičně hecovali a pošťuchovali. Břeťa zhodnotil situaci, že zlato je pro něj zatím nedostižné, ale stříbro již nehodlá pustit," prozradila Svatava Mazurková, trenérka SK Kraso Uherské Hradiště.

Celkové skóre musel nastavit co nejvýše, protože soupeř, tlačící se na něj z bronzové pozice, jel svou jízdu až jako poslední. Na svou jízdu nastoupil se šarmem a elegancí a již po úvodní kombinaci dvojitého axela s dvojitým toeloopem bylo zřejmé, že si jde za svým snem. Trochu zpozorněl při dvojitém lutzu, kde jen tak tak zvládl ustát šikmou osu, ale dále už vše držel soustředěně pod kontrolou. S celkovým ziskem 90,50 bodu si posunul osobní žákovské maximum a stal se vicemistrem republiky. První místo suverénně obsadil Bělohradský z Karlových Varů, třetí skončil Jakubka z USK Praha.

„Břeťa udělal tento rok obrovský výkonnostní posun. Naučil se dvojitý axel a zkouší zařazovat i trojitý salchow. Svým výrazným projevem a kontaktem s diváky a rozhodčími se řadí spíše až k juniorům. Dobře se nám spolupracuje i na trénincích. Z korunování jeho úsilí stříbrnou medailí mám velkou radost. Je to nejen Břeťova první medaile z MČR, ale také vůbec první medaile mého svěřence v chlapecké kategorii," poznamenala Svatava Mazurková.

Jako na velký vzor pohlížel na svého bratra s medailí i Petr Španěl účastník MČR v kategorii nejmladších žáků. Při svém premiérovém startu zatím sbíral spíše zkušenosti a obsadil 13. místo.

Mezi mladšími žáky bojoval Martin Verbík. Ambicí a nevyřčeným snem byla při čistě provedených programech obhajoba bronzu, ze kterého se radoval před dvěma lety spolu s trenérkou Vladimírou Mazurkovou. Krátký program zajel na pohled čistě a spokojeně čekal na hodnocení rozhodčích. Ti však po počítačové revizi našli nedostatky v kombinované piruetě a vyškrtli ji z celkového bodového součtu. K volné jízdě tak nastupoval z průběžné páté pozice, kterou nakonec obsadil i celkově.