„Byla to pro nás velká sláva i zadostiučinění, že jsme mohli po dlouholeté práci na míkovické dráze šampionát uspořádat. A úspěchy kluků, to je fantastická třešinka na dortu,“ usmíval se Pavel Hůlka z Tufírteamu, který do boje vyslal celkem čtrnáct jezdců.

Největší tři želízka v ohni, sedmiletý Ondřej Matějík, devítiletý David Pagáč a dvanáctiletý Dušan Hůlka, procházela základními rozjížďkami jako nůž máslem. Mladí borci nenechávali nikoho na vážkách, že chtějí na domácí dráze urvat mistrovské tituly. Z dalších jezdců se jevil ve výborné formě a pohodě devítiletý Pavel Jaroščák, který plnil předpoklady trenéra a patřil ke spolufavoritům v této kategorii, a osmiletý Patrik Novák, který si po výborně odjetých základech vybojoval svou premiérovou účast v mistrovském finále.

Ondřej Matějík, letošní vicemistr světa z dánské Kodaně, od startu nepřipustil žádné drama a technicky čistou jízdou projel cílem s velkým náskokem a mohl se ve svém věku radovat už z třetího titulu mistra České republiky v řadě. Mezi osmiletými se Patriku Novákovi nevydařil start a obsadil „až“ 6. pozici, která je však největším úspěchem jeho dosavadní kariéry.

Velké drama se odehrálo v kategorii devítiletých, kde měl Tufírteam hned dva zástupce Pagáče a Jaroščáka. Po výborném startu se osmička jezdců v čele s Pagáčem hnala bok po boku do první zatáčky, která se stala právě pro Pagáče osudnou. Následoval pád a konec mistrovským nadějím. „Výborně se ovšem v této ošemetné situaci zorientoval Pavel Jaroščák. Propracoval se na druhou příčku a dojel si tak pro stříbrnou medaili,“ popsal Hůlka.

Na start se pak postavil nejzkušenější jezdec domácích, dvanáctiletý Dušan Hůlka. Tento excelentní technik a jeden z největších talentů českého bikrosu si poradil s oběma velkými rivaly, brněnským Erikem Votavou a hranickým Michalem Krištofem, a k velké radosti domácího obecenstva si dojel pro svůj čtvrtý titul v řadě.

Další umístění domácích závodníků kategorie B6: 9. Ondřej Růžička, 14. Matěj Bukva, 15. Viktor Mléčka, 16. David Matějík, 17. Martin Uchytil. Kategorie B7: 13. Karel Hána. Kategorie B8: 11. Adam Nečas, 14. Jan Jaroščák. Kategorie B9: 8. David Pagáč. Kategorie B12: 9. Michal Růžička.

Druhý den přišel na řadu závod družstev. A i tady vytryskl v domácím táboře gejzír radosti. Na start se postavilo 35 družstev z celé republiky a Tufírteam patřil do užšího okruhu favoritů spolu s týmy Olympus Praha, Biketeam Uničov, Bikrosklub Řepy a Favorit Brno.

Míkovice postavily do závodu tři družstva. A team Dušan Hůlka, Ondřej Matějík, David Pagáč, Patrik Novák, B team Pavel Jaroščák, Michal Růžička, Ondřej Ružička, Adam Nečas a C team Karel Hána, Viktor Mléčka, Jan Jaroščák a Matěj Bukva.

Domácí už v základních jízdách naznačili, že chtějí zlato. Jejich vedení však bylo jen velmi těsné: 1. Tufírteam A 140 bodů, 2. Olympus Praha 137,5, 3. Favorit Brno 120.

Finálové jízdy totiž byly ohodnoceny dvojnásobným počtem bodů a mohly diametrálně změnit pořadí. Matějík s Novákem v kategorii B 7/8 slibně odstartovali a prvně jmenovaný si dojel pro 2. místo. Patrik Novák se držel na výborném 6. místě, při snaze o zlepšení však upadl a klesl o dvě příčky. David Pagáč (kategorie B9/10) předvedl strhující výkon a dojel si do cíle pro zasloužené vítězství, kdy za sebou nechal závodníky, kteří byli o rok starší. S napětím se očekávalo, jak dopadne poslední zástupce Tufírteamu, a to Dušan Hůlka v kategorii B12. Hůlka velký tlak ustál, předvedl takřka identickou jízdu jako předešlý den při MČR jednotlivců a zaslouženě zvítězil.

Po dlouhém čekání vyhlásil komentátor výsledky a v domácím týmu zavládla obrovská radost. Obhájili titul mistra České republiky teamů a družstev.

Ostatní týmy Tufíru se taky neztratily. B-tým se zkušeným Pavlem Jaroščákem byl po základních jízdách na fantastickém 8. místě a nakonec obsadil nádhernou 13. příčku. Céčko složené z nadějných nováčků skončilo třicáté.

Konečné pořadí: 1. Tufírteam Míkovice 251,9 bodu, 2. Olympus team Praha 230,5, 3. Bikrosklub Řepy 229,2.

„Po dvouletém kralování v České republice uvažujeme o účasti jednotlivců na nadcházejícím květnovém mistrovství světa v Birminghamu i o nasazení teamu,“ dodal na závěr Pavel Hůlka.