„Vybojovali tři mistrovské tituly a také další parádní umístění, ke kterým bylo potřeba výkony na hranici nebo za hranicí osobních rekordů,“ chválil své „podřízené“ předseda hradišťského klubu Pavel Kunt.

Jako první se v Ostravě představil Radim Eliáš. Tento hradišťský vrhač a svěřenec Jana Horáka v současné době reprezentuje oddíl z Otrokovic. Na jeho prvním šampionátu se představil v hodu kladivem a za svým osobním rekordem zaostal necelé dva metry. Výkon 43,64 metru mu na postup do užšího finále nestačil, a tak obsadil konečnou 11. příčku.

Jana Polášková skočila 545 centimetrů a v dálce dorostenek obsadila 6. místo. Pak přišel na řadu Marek Janás, kterému výkon 50,27 metru stačil mezi juniorskými oštěpaři jen na 13. příčku.

Další oštěpařské želízko v ohni měl trenér Robert Sklenář v kategorii dorostenek. „Adéla Müllerová se výkonem 41,31 metru probila do finále, tam se ale již zlepšit nedokázala, a tak obsadila sedmou příčku,“ poznamenal Robert Sklenář.

Juniorka Markéta Juráková ve svém rozběhu na nejkratší sprinterské trati 100 metrů prolétla cílem na 4. místě v čase 13,04 s, který byl jen o dvě setinky za jejím osobním maximem. Na další postup to ale nestačilo a v celkovém pořadí obsadila 16. místo.

Svůj první šampionát absolvovala Natálie Nagyová. V kladivu dorostenek se dostala do užšího finále, kde jí výkon 47,53 metru stačil na 6. místo.

V sobotním programu si postup do finále zajistili dorostenec Petr Bachan (800 m), dorostenka Karolína Mitanová a junior Tomáš Zajíc (oba 400 metrů).

Na dlouhých tratích měla Slovácká zastoupení v běhu na 2000 metrů překážek. Nejprve v dresu Slovácké Slavie běžela otrokovická závodnice Veronika Uhříčková, která si doběhla pro 10. příčku v čase 8:02.54 minuty.

Sobotní večer měl pro Slováckou ovšem zlatou tečku! Tu si pro své fanoušky připravil Tomáš „Ťopek“ Habarta.

„V závodě dorostenců od začátku nenechal nikoho na pochybách, že právě on se stane mistrem republiky. A nejen to. Přestože utíkal v podstatě celý závod sám, nepolevoval v tempu a nakonec z toho byl čas 5:51.93 minuty, což je nový rekord mistrovství,“ radoval se Habartův trenér Iva Ressler.

V neděli se Ostrava převlékla do deštivého kabátu, který atleti moc rádi nemají. Poznal to hned první hradišťský zástupce, kterým byl Jakub Machálek v disku juniorů. Za neustávajícího deště měl pouze jeden platný pokus 36.45 metru, který stačil na 13. pozici. V běhu na 3000 metrů byla dorostenka Petra Čechová v čase 11:48,82 minuty devatenáctá.

Před polednem déšť téměř ustal. V trojskoku dorostenek bojovala svěřenkyně Jiřího Brázdila Jana Polášková celou soutěž s rozběhem, ale i tak jí výkon 11,45 metru stačil na 6. místo.

Šestý byl i svěřenec Ivana Resslera Petr Bachan, který si ve finále půlky dorostenců vytvořil nový osobní rekord 1:57,80 minuty.

Jakub Kunt omezil své starty na šampionátu pouze na trojskok a vyplatilo se. „Hned prvním pokusem posunul své venkovní maximum na 14,70 metru a ujal se vedení. Ve čtvrté sérii jej sice o dva centimetry přeskočil Michal Kulhánek, Kuba ale dokázal ihned zareagovat a venkovním osobákem 15,05 metru závod rozhodl,“ usmíval se spokojený trenér Jiří Brázdil. Jakub Kunt na svém posledním „Gigantu“ získal celkově už čtrnáctou medaili.

Mezitím ale fanoušci Slovácké Slavie zažili ještě jednu zlatou chvíli. Ve finále na 400 metrů dorostenek zazářila Karolína Mitanová.

„S trenérem Ivanem Resslerem stanovili jasnou taktiku pro Karolíniny silné závěry. A vyšla až neskutečně. Do cílové rovinky vbíhala až na pomezí třetího a čtvrtého místa, ale právě svým drtivým závěrem na cílové šachovnici všechny soupeřky předběhla,“ popsal fantastický závod Pavel Kunt.

Mitanová si vedle zisku titulu mistryně republiky navíc vylepšila osobní rekord na 56,37 sekundy.

Na čtvrtce se pak představil i Tomáš Zajíc. Srdnatě bojoval až do posledního metru o bronzovou medaili, ale ani vyrovnaný osobní rekord 48,59 sekundy nestačil na víc než nepopulární 4. místo.

Na úplný závěr Mistrovství ČR, hradišťští trenéři poskládali štafetu na 4×400 m juniorů ve složení Petr Bachan, Tom Habarta, Jakub Kunt a Tom Zajíc. Kluci bojovali, co to šlo a odměnou jim bylo 5. místo v čase 3:23,02 minuty. (ham)