VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s Kristýnou Zelienkovou, lídryní TOP 09 ve Zlínském kraji

Ze svých zásad neuhneme ani ve Zlínském kraji, říká jednička kandidátky TOP 09 ve Zlínském kraji Kristýna Zelienková. Čtenářům bude odpovídat ve čtvrtek 12. října od 14 hodin. Ptejte se například na podporu podnikání, ochrana přírody (a zvláště vody), propojení školství s praxí, význam zdravotní péče či zajímavé projekty ve Zlínském kraji. Kristýna Zelienková má 42 let, působí jako poslankyně, pozice ve straně: bezpartijní. Je členkou poslaneckého klubu, rozpočtového výboru a výboru pro evropské záležitosti.

ON-LINE rozhovor s Kristýnou Zelienkovou, lídryní TOP 09 ve Zlínském kraji

Kristýna Zelienková

Tento rozhovor byl ukončen dne 12.10.2017
DOTAZ: Milá paní Kristýno, už nějakou dobu Vás sleduju a obdivuju Vaši pracovitost a bojovnost. Nicméně - jak se zasloužíte o to, aby náš kraj navštěvovalo více lidí, kteří by nám přivezli peníze na opravu silnic, když v rozpočtu krajů a měst pořád žádné peníze nejsou? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Cestovní ruch je můj obor, ve kterém jsem pracovala 20 let. Proto vím, že turisté jezdí za atraktivitami. Naší největší devizou je folklor, příroda a kultura. Toto musíme umět prodat. Stát by měl investovat do podpory propagace regionu. Nestačí nám jenom turisté v Praze.
DOTAZ: Dobrý den, paní poslankyně, kvůli Vám chci volit TOPku, protože jste pro mě zárukou slušnosti, ale nesnáčím Kalouska. Co mám dělat?
ODPOVĚĎ:Pokud budete volit TOPku, budu za to ráda, protože budete volit především její program. Pana Kalouska nemá ráda spousta lidí, ale musí se mu nechat, že je jediný, který se nebojí postavit Babišovi a přestože TOPka ztrácí na popularitě, ze svých názorů neuhne. Je to bojovník a já mu v tomto věřím. Proto jsem se také rozhodla TOPku podpořit a budu ráda pokud ji podpoříte také.
DOTAZ: Jste krásná, chytrá a pracovitá. Fandím Vám. Ale co udělat s těmi, kteří jsou oškliví, hloupí a líní? Obávám se, že ve směnovně je takových většina. Budete je umět prohánět, jako proháníte ministry, když se vám vyhýbají, protože se vás bojí?
ODPOVĚĎ:Vím, že ve sněmovně je spousta schopných lidí a s těmi já pracuji. Sám totiž neprosadíte nic. Proto je důležité komunikovat se všemi, napříč politickým spektrem. Pokud takové lidi najdete podaří se vám prosadit spousta rozumných věcí pro lidi. V tomto období jsem hodně pracovala na zákonech týkajících se lichvy a exekucí. Obvzlášť v těchto oblastech jsou velké tlaky lobistů, ale důležité je nevzdávat se.
DOTAZ: Paní poslankyně, jako žena Vám fandím a budu Vás volit. Proč jste ale nezůstala členkou ANO a přešla jste k TOP? Teď byste měla jistotu zvolení, a to i úplně bez práce.
ODPOVĚĎ:Nestala jsem se političkou proto, abych hledala snadné cesty ke kariéře, ale proto abych mohla pomáhat lidem řešit jejich každodenní problémy. Vím, že nepomůžu jednotlivci, ale můžu najít chybu v systému a tu se pokusit napravit. Pro prosazení takových věcí potřebujete podporu klubu, kterou jsem neměla. Po volbách jsem zjistila, že se ANO mění v něco, co jsem rozhodně nechtěla podporovat. Začalo bojovat proti živnostníkům a ve své zahraniční politice se stavělo na stranu prezidenta Zemana. Navíc jsem zjistila, že pan Babiš lže a že dokonce podvádí například v kauze Čapí hnízdo. Byla to poslední kapka a i za cenu toho, že bych v politice skončila, rozhodla jsem se hnutí ANO opustit.
DOTAZ: Dobrý den, paní poslankyně. Marně lidem vysvětluji, že EU je pro nás jedinou záchranou, že bez ní nebude na opravu kostelů, domů, kulturáků, škol. Že od ní víc dostáváme, než jí posíláme. Lidi jsou ale blbí a naslouchají populistům, kterým jde jen o prachy pro jejich stranu za zvolení a nic nezmůžou, protože jednoduchá řešení neexistují. Jak lidi přesvědčujete Vy, aby neblbnuli a viděli budoucnost v EU? Držím Vám palce a slibuji hlas.
ODPOVĚĎ:Naše budoucnost je v Evropské unii. Jsme součástí Evropy a vždycky jsme jí byli. Jak geograficky tak politicky. Za členstvím v EU nemůžeme vidět jenom peníze kterých k nám přiteklo hodně (650 miliard), ale také možnost volného cestování, obchodu, společnou bezpečnostní politiku a záruku demokracie a svobody. Už si dnes nedokážeme představit například že by děti nemohly studovat v zahraničí. Bereme to jako samozřejmost, ale nemusí to tak zůstat. Podívejte se na různé populistické strany nebo uskupení. Kolik z nich by rádo vystoupilo z EU. Toto rozhodnutí by bylo nezodpovědné pro naši budoucnost. Čekala by nás nejistota v tom, která velmoc nás sežere jako první.
DOTAZ: Dobrý den paní poslankyně, co budete dělat, když se do sněmovny TOPka vůbec nedostane.... přejdete do nějaké další, perspektivnější strany?
ODPOVĚĎ:Cítím tady trochu narážku na to, že jsem přešla do jiné strany. Jenom bych chtěla upozornit, že podporuji stranu, která je podle průzkumů na hranici toho, že se dostane do sněmovny. Nedělám to pro svoji kariérní budoucnost, ale proto, že je tady velká hrozba toho, že u nás převládne autokratický systém a to zkrátka nemůžu dopustit. O to větší cítím zodpovědnost, protože jsem se na úspěchu ANO také podílela. Proto se snažím vší silou tuto chybu odčinit. Nechám to na voličích jak rozhodnou. Věřím, že budou volit demokracii.
DOTAZ: kristyno, videl jsem vas nedavno na jedne besede a i když vypadate jako vila z pohádky, mate "koule", odvahu a šmrnc. Za co budete bojovat, az vas do te snemovny zvolime, co je vase priorita?
ODPOVĚĎ:Děkuji za poklonu. Chci se dál věnovat exekucím. Hodně pracuji s Člověkem v tísni a ráda bych jim pomohla dokončit projekty které pomáhají lidem v sociální tísni. Dál chci podporovat malé a střední podnikatele, kteří se stali terčem šikany Finanční správy.
DOTAZ: Paní poslankyně, dobrý den, vy přece máte zkušenost s panem Babišem. Proč u něj to, co by jiným neprošlo, lidé tak hloupě omlouvají? Vždyť je to zloděj. Jak jste s ním vycházela vy? Děkuji za odpověď a držím ve volbách palce.
ODPOVĚĎ:Děkuji za otázku, trochu jeho voliče chápu. Taky jsem mu naletěla. Stokrát opakovaná lež se pro někoho stane pravdou. A jeho strategie o účelovce a kampani proti jeho osobě očividně zabírá. Myslím si ale, že lidi poznají stejně jako já, že je to podvodník a lhář. Jenom se bojím, aby už nebylo pozdě.
DOTAZ: Dobrý den, co je podle vás nejpalčivější problém našeho regionu a jak byste ho řešila?
ODPOVĚĎ:Samotnou mě trochu překvapilo, že v minulém průzkumu Deníků vyšla jako nejpalčivější téma cena vodného a stočného. O vodu se dlouhodobě zajímám a to hlavně o těžbu štěrkopísků na Ostrožsku odkud pocházím a kde bydlím. Řeším, jak zastavit těžbu v bezprostřední blízkosti zdroje pitné vody, kde hrozí znečištění. Až 140 tisíc lidí by mohlo zůstat bez pitné vody a to v době, kdy v parlamentu řešíme jak zabránit vysychání Zlínska a Jižní Moravy. Voda bude pro nás do budoucna velké téma a přijde mi, že vláda v tomto zaspala. Dotace na chytání dešťovky zkrátka nestačí. Vodu musíme chránit. Musíme začít využívat umělé zavlažovací kanály v lužních lesích a podporovat stavbu mokřadů, odkud se bude vsakovat voda do podzemí a nebude nám odtékat do moře.
DOTAZ: Dobrý den, paní Kristýno, vím, že velmi bojujete za pitnou vodu u nás v kraji. Prý se uvažovalo i o stávce před Úřadem vlády. Jak je to daleko? Rád bych přijel protestovat proti těžbě štěrkopísku stejně jako Vy. Kdy a kam? Děkuji R.T.
ODPOVĚĎ:Ano je to tak, všechny formální cesty které mohly zastavit těžaře selhaly. ¨Všechna stanoviska dotčených orgánů která nedoporučovala těžbu po odvolání těžaře byla povolena. Celý tento proces je natolik podezřelý a zavání korupcí, že by se tím měla zabývat vláda. Navíc se jedná o strategický zdroj pitné vody, který může být těžbou narušen. proto jsem oslovila a oslovuji obce, které čerpají vodu z této zásobárny zda by nepřijeli vyjádřit svůj nesouhlas s těžbou přímo před Ministerstvo životního prostředí. Do voleb se to bohužel už nestihne. Uvidíme jaká bude situace po volbách. Z tohoto rozhodně neuhnu a za záchranu vody budu dál bojovat. Budu ráda když se připojíte, všechny informace budu dávat na facebook.
DOTAZ: Dobrý den, paní Zelienková,

zajímalo by mě, proč jste se už dříve nespojila s TOP 09 a přešla tam až po zkušenosti s ANO?

Díky, pěkný den
ODPOVĚĎ:Nikdy jsem neuvažovala o politické kariéře. Po té co jsem začala podnikat jsem však zjistila, jak nefunguje státní správa, jak to mají podnikatelé těžké, jak se kšeftuje s veřejnými zakázkami a dotacemi. Chtěla jsem to změnit protože jsem žena činu. V tu dobu právě se objevil Babiš a v podstatě říkal stejné co já. Přišlo mi, že stávající politické strany jsou zatuchlé a prolezlé korupcí a že je zapotřebí nový svěží vítr. Brzy jsem však zjistila, že největší smrad ve sněmovně šíří ANO.
DOTAZ: Dobrý den. Jak je to dlouho, co v našem regionu politicky působíte, a jak k tomu došlo?
ODPOVĚĎ:Politicky v kraji působím dva roky. Ze Středočeského kraje jsem odešla, protože jsem nesouhlasila a nahlas kritizovala paní Jermanovou, která do Středočeského kraje zaváděla politické intrikaření, které se naučila v ODS.Došlo to až tak daleko, že mi pan Faltýnek řekl, že by bylo nejlepší, kdyby jsem se odstěhovala. A tak jsem se vrátila domů.
DOTAZ: Odmítáte rozšiřování těžby písku na Ostrožsku, ačkoliv je tam dlouhodobou zkušeností nezávadné provozování studní pro čerpání pitné vody v blízkosti jezera, kde se po desetiletí těžil štěrk bez negativního vlivu na sousedící lokalitu - zásobárnu pitné vody. Co je vlastně hlavním důvodem odporu vašeho i obcí kolem, aby v lokalitě vznikl další těžební prostor - jezero?
ODPOVĚĎ:Tato těžba bude probíhat v jiné lokalitě, která je v bezprostředním sousedství podzemních studní. A podle odborníků hrozí znečištění a zničení tohoto zdroje pitné vody.
DOTAZ: Proč jako bezpartijní kandidujete právě za TOP 09? Jaký názor máte na Miroslava Kalouska a co je vaším životním mottem? Děkuji za odpovědi...
ODPOVĚĎ:TOP09 je jediná čitelná proevropská strana. Hodně jezdím do zahraničí a tak vím, že i tam má skvělé renomé. Je pro mne zárukou demokracie a stability. Pro mě je také důležitá výše mezd, zaměstnanost, vzdělání, penze, ale bez svobody se nám bude strašně špatně žít. A ty koblihy jednou dojdou. Jsem životní optimistka a říkám, když tě někdo kope do zadku, posouvá tě dopředu.
DOTAZ: Dobrý den, jste borec. Čeho se ale doopravdy bojíte? Věříte v existenci nadpřirozena, třeba posmrtného života?
ODPOVĚĎ:Díky. Věřím, že je něco mezi nebem a zemí. Také věřím v to, že jakou energii vysíláte, taková se vám vrací.
DOTAZ: Kdybyste byla chlap, vzal bych vás k sobě do firmy jako ředitelku. Budíte respekt. nechcete se vykašlat na politiku a jít do podnikání? Má vůbec zůstávat v té špíně a stýkat se s těmi zloději a podovodníky smysl? Stejně to nezměníte.
ODPOVĚĎ:Jé díky za nabídku. Možná se na vás po volbách obrátím. Někdy je to ve sněmovně opravdu hnus, říkám tomu Mordor. Ale kdybychom všichni rezignovali na prosazování dobrých věcí, tak by ty špatné zkrátka převládly. Proto pořád bojuji. Nesmíme dopustit aby nás zlo převálcovalo.
DOTAZ: Dobrý den, jste žena činu. Utáhla byste traktor?
ODPOVĚĎ:U nás na Moravě sa říká, že správná žena utáhne aj pluh. Traktor nevím
DOTAZ: Dobrý den, paní poslankyně, dal jsem si tu práci a zjistil, jak který lídr v uplynulém volebním období "makal" a "nekecal" a vycházíte mi z toho v našem kraji jednoznačně nejlíp, a proto máte můj hlas. Ale chtěl jsem se při té příležitosti zeptat - jak budete prosazovat zrušení dvojí kvality potravin? Děkuji a držím palce.
ODPOVĚĎ:Děkuji za pochvalu. Někdy mě až děsí, co se dostane k nám na pulty a jak kvalitní potraviny kupujeme. Určitě najdeme kvalitní zboží, ale za to si zkrátka musíme zaplatit. Spíš mě trápí, že máme nízké mzdy na to, abychom si tyto kvalitní potraviny mohli koupit. Dneska bylo ve Veselí v Kauflandu máslo za 49,90 Kč a lidi se tam o něj poprali. Já bych začala rozhodně u těch platů. Dvojí kvalitu potravin má řešit eurokomisařka Jourová, kterou Ano poslalo do Bruselu. Tak jsem zvědavá jak se jí to podaří.
DOTAZ: Dobrý den, paní Kristýno, obdivuji vás, jak zvládáte rodinu (pokud vím, máte malého syna, že?) a přitom jste tak pracovitá a stále usměvavá a ochotná. Dotaz nemám, jen vám chci poděkovat a vyjádřit podporu.
ODPOVĚĎ:Děkuji za podporu. Jsem věčný optimista a pořád se směji. Někdy říkám, že je to poslední fáze před zblázněním.
DOTAZ: Před časem jsem se na Vás obrátil s prosbou o řešení jednoho osobního problému. Neváhala jste a jako poslankyně mi pomohla s jeho řešením. Rád bych Vám za to takto veřejně poděkoval a doporučil i ostatním. Tahle paní věci, které slíbí, opravdu dotáhne do konce. Jan.
ODPOVĚĎ:Děkuji pane Kostko. Váš problém s Českou kanceláří pojistitelů se ukázal jako systémová věc a jsem ráda, že se podařilo prosadit, aby ČKP nešikanovala lidi kvůli nezaplacenému povinnému ručení na auto. Některé příběhy byly opravdu děsivé. Děkuji za podnět. Jsem ráda, že se na mě lidi obrací, protože aspoň vím, za co bojovat. Teď se na mne například obrátila paní, která nemůže čerpat OČR na maminku, o kterou se stará, protože s ní nebydlí v jedné domácnosti, ale má domek vedle. No to je blbost. To se musí změnit.
DOTAZ: Dobrý den, jste frajerka, jak jste dokázala odejít od Babiše i za cenu, že jste přešla ke straně, která nemá takovou podoporu. Co byl ten hlavní impuls, kdy jste si řekla: A dost?
Přeju vám štěstí a máte můj hlas.
ODPOVĚĎ:Děkuji za dotaz. Pro mne byla poslední kapka kauza Čapí hnízdo, kdy Babiš nebyl schopný na klubu vysvětlit komu Čapí hnízdo patří. Pak ve sněmovně mluvil o tom, že to bylo jeho dětí a on je chránil. Protože jsem podnikala v cestovním ruchu a vím jak se podvádělo v dotacích na podobné projekty, nevěřila jsem mu.
DOTAZ: Dobry den, nemuzu vas volit, protože jsem ze Stredoceskeho kraje, ale poradte mi - co delat, když my volici TOP a jinych demokratických stran zustaneme bez zastupcu ve snemovne. Bude tam Okamura a estebak Babis... a co pak? revoluce?
ODPOVĚĎ:Věřím, že volby dopadnou dobře a že Babiš s Okamurou vládu nepostaví. Musíme ale respektovat přání lidí a tyto čtyři roky přežít. Problém ovšem bude, pokud získá Babiš ústavní většinu a pokusí se změnit ústavu jak se to děje v Polsku. To by znamenalo, že tyto volby budou zřejmě poslední demokratické. Tak pojďme všichni volit, ať si to naposledy užijeme!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT