VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize? Nejen na to jste se ptali oční lékařky z Uherskohradišťské nemocnice Magdalény Dospělové. Odpovídala vám ve čtvrtek 25. května mezi 10 a 11 hodinou.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

Oční lékařka Magdaléna Dospělová.

Tento rozhovor byl ukončen dne 25.5.2017
DOTAZ: dobrý den, čím je způsoben častý výskyt zákalů u starších osob?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, tak, jako stárne celý organismus, stárnou i struktury oka. V případě šedého zákalu se v oční čočce ukládají odpadní metabolity a způsobují zkalení čočky a zhoršení zraku. V případě zeleného zákalu se na vzniku onemocnění do určité míry podílí zhoršené prokrvení zrakového nervu, což samozřejmě také souvisí s věkem.
DOTAZ: Dobrý den, paní doktorko,je mi 70 let a před 9 roky jsem prodělala zánět rohovky a od té doby mám neustále problémy očí, těžký syndrom suchého oka,neustále kapu až 6 x denně do očí Tears Nature,vyzkoušela jsem už vícero očních kapek,ale vždy se vrátím k Tears Natur,žádné zlepšení,k lékaři ani nemá cenu chodit,když už je to opravdu nesnesitelné tak jdu na oční, jako akutní případ,ale pak tam čekám dvě hodiny i více a pak jsem za 5 mit.venku,dostanu letáček na jiné kapky ,pořád dražší a dražší a stejně to není lepší a zase trpím.Jsem z toho zoufalá a bezradná,že mi na oční klinice Tana v Olomouci ,nejsou schopni nijak pomoci. Co mám dělat,takhle se nedá žít.Navíc mám začínající šedý zákal a v takovém případě se nedá ani provést.Co mi prosím Vás poradíte? Na kontroly chodím pravidelně po půl roce.Děkuji pěkně za odpověd.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, těžký syndrom suchého oka může být opravdu palčivý problém. V prvé řadě je potřeba vyloučit všechny zhoršující faktory – pobyt v klimatizovaném, prašném, větrném prostředí, dlouhodobé sledování televize, situaci mohou dále zhoršovat i některé léky a celková onemocnění. Umělých slz existuje celá řada, je vhodné vyzkoušet a vybrat ty nejvhodnější, doporučila bych spíše hustší kapky na bázi gelu, jednoznačně bez konzervačních látek, které jsou k očnímu povrchu velmi šetrné. V určitých případech existuje i možnost aplikace silikonových uzávěrů do slzných bodů. Případná operace šedého zákalu by mohla stav přechodně zhoršit, ale rozhodně to není kontraindikace k operaci.
DOTAZ: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, co by měli pro svůj zrak dělat diabetici a je prohlídka 1x ročně u očního lékaře dostačující.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, cukrovka se může podílet na vzniku a rozvoji četných očních onemocnění, nejzásadnější je ale postižení sítnice na podkladě tzv. mikroangiopatie (poškození drobných cév). U diabetiků s počínajícími změnami sítnice doporučujeme kontrolu 1x ročně, u pacientů se středně těžkým a těžkým poškozením sítnice jsou kontroly častější (1x za 3-6 měsíců). Zásadní je co nejlepší dlouhodobá kompenzace diabetu bez výkyvů glykemie.
DOTAZ: Jaký je váš osobní a odborný názor na laserovou operaci očí. Ano či ne?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, předpokládám, že máte na mysli laserové operace k odstranění dioptrií. To je složitější otázka, jednak záleží na typu vady, počtu dioptrií, věku pacienta, tloušťce rohovky....Jako každý zákrok, má i svá rizika, komplikace a limity. Obecně jsou nejlepší výsledky u středně a vysoce krátkozrakých pacientů, ideální věk pacienta mezi 20-30 lety, vada však musí být dlouhodobě stabilní (tzn. minimálně 2 roky se nezhoršuje).
DOTAZ: Dobrý den,prosím Vás,dá se operovat odchlípnutá sítnice po 8 letech od vzniku postižení? Děkuji za odpověď. Sedláková
ODPOVĚĎ:Dobrý den, odchlípenou sítnici je nutné operovat co nejdříve – v řádu hodin až dní. Pokud není sítnice přiložena, fotoreceptory velmi rychle odumírají a čím dříve se situace řeší, tím větší je pravděpodobnost, že funkce sítnice bude znovu obnovena. Z toho plyne, že po 8 letech by operace odchlípené sítnice nepřinesla bohužel absolutně žádný efekt.
DOTAZ: Paní doktorko, prozraďte mně, co vás vedlo ke studiu medicíny a co vás tak okouzlilo na odbornosti oční lékařství? Sama vidíte dobře? A kdyby ne, sáhla byste po brýlích nebo laserové korekci očí? Děkuji za odpovědi na všechny otázky
ODPOVĚĎ:Dobrý den, děkuji za dotaz. Zásadním impulzem byl pro mě můj dědeček, který byl od mého dětství nevidomý. Prodělal spoustu komplikovaných očních operací počínaje šedým zákalem s následným odchlípením sítnice a ztrátou zraku. Byl velmi silný a statečný, dokázal se se svým handicapem obdivuhodně vyrovnat, měl plno energie a neztrácel humor...Často myslím na to, že v dnešní době, kdy oftalmologie prošla tak obrovským rozvojem, by to všechno mohlo dopadnout jinak...
Svého rozhodnutí stát se oční lékařkou a operatérkou jsem nikdy nelitovala. Naopak je pro mě obrovská satisfakce, když někomu mohu zlepšit nebo v některých případech i navrátit zrak.
K vašemu dalšímu dotazu – pokud bych čistě hypoteticky byla krátkozraká, s vadou vyšší než -2,5D, ve věku kolem 25 let, rozhodla bych se nejspíš pro laserovou korekci.
DOTAZ: V dětství jsem musela nosit na brýlích tzv. okluzor, který jsem strašně nesnášela a to ze dvou důvodů: byla jsem terčem posměchu spolužáků a zakrýval mě zdravé oko, takže jsem se musela ve škole dívat a učit s druhým okem, kterým jsem téměř nic neviděla a rozhodně se tato skutečnost odrazila na mém vzdělání. Nikdo nebral v potaz skutečnost, že když nevidím, tak i hůře slyším a ve škole jsem často nechápala, co se kolem mně děje, dokud jsem tu nenáviděnou věc prostě z brýlí nesundala. Proč se tato pomůcka dodnes užívá?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, okluzor se používá při léčbě tupozrakosti (amblyopie) a šilhání u dětí. Okluzorem se obvykle kryje lepší oko k posílení oka tupozrakého. Do jisté míry chápu, že to některým jedincům může způsobovat trauma, ale v indikovaných případech je to zcela na místě.
DOTAZ: Barva očí dědíme po rodičích, jak je tedy možné, že rodiče, oba s čokoládovýma očima, mají biologického modrookého potomka? A můj druhý dotaz je, zda barva očí nějak souvisí s krátkozrakostí (dalekozrakostí) či jinými nemocemi nebo vadami?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, podle určitých genetických zákonitostí mohou mít hnědoocí rodiče opravdu modrookého potomka.
Ovšem naopak to neplatí. Modroocí rodiče mohou mít pouze modrooké (resp. světlooké) potomky.
K vašemu druhému dotazu – barva očí s očními vadami nesouvisí.
DOTAZ: Často trpím na infekční záněty očí a mám diagnostikován syndrom suchého oka. Je jedno příčinou druhého? A jak nejlépe chránit oči před záněty?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, syndrom suchého oka je charakterizován poruchou slzného filmu. Ten hraje svou roli i v ochraně vůči infekci (obsahuje antibakteriální látky, odplavuje bakterie). Takže u pacientů se syndromem suchého oka může být opravdu vyšší náchylnost ke vzniku infekčních očních zánětů. Prevencí je vyhýbat se prašnému prostředí, event. nosit ochranné brýle, dodržovat hygienu. V případě opakovaných zánětů spojivek bych doporučila stěr ze spojivky ke zjištění původce zánětu.
DOTAZ: Které nemoci mají zásadní vliv na zhoršení zraku?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, takových nemocí je celá řada, ale z očních onemocnění se na zhoršení zraku v největší míře podílí šedý zákal, zelený zákal, věkem podmíněná makulární degenerace a diabetická retinopatie.
DOTAZ: Má nějaký smysl oční cvičení, například podle jógy?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, podle mého názoru ne, ale možná nemám jen dostatek informací o této metodě.
DOTAZ: Dobrý den, paní doktorko, slyšela jsem, že je nějaký lék na ošetření očí po operaci šedého zákalu jehož vedlejším účinkem je růst a prodloužení řas. Je to pravda? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, jedná se o oční kapky na zelený zákal s účinnou látkou ze skupiny prostaglandinů, které snižují nitrooční tlak. Vedlejším účinkem je opravdu růst řas, ale ne vždy je výsledek vyloženě estetický. Rozhodně bych nedoporučila aplikovat do zcela zdravého oka bez známek zeleného zákalu nebo tzv. nitrooční hypertenze.
DOTAZ: Dobrý den paní doktorko, je mi 59 roků a byla jsem nedávno u oční lékařky, při prohlídce říkala, že mám na čočkách šedý povlak-prý začíná šedý zákal-vidím do dálky velice dobře, na čtení mám 2a čtvrt a 3 dioptrie.Dotaz zní: když je to v začátcích, nelze jej léčit léky, kapkami, mastmi,nebo jiným způsobem? Zkrátka , aby se stav nezhoršoval,vyléčil, nebo zpomalil.Je časem opravdu jen nezbytná operace?Děkuji za odpověď. Zdravím...
ODPOVĚĎ:Dobrý den, jediná účinná léčba šedého zákalu je opravdu operace. Kapky na šedý zákal je prozatím hudba budoucnosti, ale jsem přesvědčená, že se na tom pracuje...
Nicméně operace šedého zákalu se v dnešní době nemusíte vůbec obávat. Jedná se o rychlý, prakticky bezbolestný a velmi efektivní zákrok, v rukou zkušeného operatéra s minimem komplikací.
DOTAZ: Kvůli opakovaným zánětům na sítnici (m.behcet) mám nyní snížené vidění (výpadky v zorném poli a vidění cca 60% a 40%) existuje již nějaká adekvátní léčba sítnice na zlepšení vidění ? Nečekám že řeknete že ANO, ale i tak děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, netroufám si odpovědět bez předchozího vyšetření sítnice, ale obecně je léčba sítnice stále hodně problematická. U m. Bechcet je důležitá celková terapie s minimem recidiv.
DOTAZ: dobrý den paní doktorko, jaká je šance u dětí nosící brýle, že se jim oči v dospělosti samy spraví?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, nejčastější refrakční vada u dětí je dalekozrakost (plus skla v brýlích), která se může s věkem postupně snižovat až vymizet. Neplatí to ale ve všech případech. Krátkozrakost má naopak tendenci k nárůstu dioptrií.
DOTAZ: Dobrý den, jak moc vadí časté sledování televize? A záleží na druhu? Prý plazmovky oči šetří docela než ledky. tak jak to je?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, sledování televize prakticky vůbec ničemu nevadí, je však rizikovým faktorem pro vznik syndromu suchého oka. Při "civění" na obrazovku dochází k omezení mrkání a tím i zvlhčování povrchu oka.
DOTAZ: Dobrý den, je mi 45 let, od dítěte mám tupozrakost. Před šesti lety mi lékařka řekla, že se mi začíná zhušťovat čočka, že je to náznak šedého zákalu, ale chodím na pravidelné kontroly a nijak se to nerozvíjí. Před pěti lety jsem vedle brýlí na dálku dostala i brýle na čtení, kde je potřeba po dvou letech přidat na dioptriích. Prosím Vás, jsou nějaké doplňky stravy, které by mi se zrakem malinko pomohly? děkuji a přeji pěkné dny
ODPOVĚĎ:Dobrý den, podle popisu se jedná o víceméně fyziologický stav s postupným stárnutím oční čočky (počínající šedý zákal) a omezením akomodace (postupné navyšování dioptrií na čtení). Asi vás zklamu, ale tento stav není ovlivnitelný žádnými doplňky stravy. Určitou prevencí je zdravý životní styl, zejména absence kouření a alkoholu. Elixír mládí bohužel prozatím neexistuje...
DOTAZ: Dobrý den, nosím brýle už od předškolního věku a mé dioptrie na dálku se pomalu vyhouply k desíti. Je mi téměř 55 let, myslíte, že je pro mne vhodné laserová operace či nová čočka? Případně jakou kliniku byste mi doporučila. Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den, vzhledem k vašemu věku bych jednoznačně doporučila výměnu oční čočky. Tento typ operace provádíme i na našem pracovišti, je samozřejmě možné objednat se na konzultaci.
DOTAZ: Existují dnes nemoci očí, které se nedají léčit, nezabírají na ně žádné operace a mohou postihnout třeba i mladého člověka kolem dvaceti let?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, ano, i takové nemoci existují. Zmínila bych velkou skupinu dědičných onemocnění sítnice, které mají velmi progresivní průběh a léčba sítnice je bohužel prozatím velmi problematická.
DOTAZ: Je podle vás kvalitativní rozdíl mezi brýlemi zakoupenými třeba v supermarketu a brýlemi přímo od odborníka?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, brýle od očního specialisty jsou vždy zhotoveny „na míru“ na základě měření dioptrií a zkoušky subjektivní snášenlivosti, navíc jsou centrovány na středy zorniček. V případě brýlí ze supermarketu jsem se opakovaně setkala s tím, že hodnota dioptrií neodpovídala údaji na etiketě.
DOTAZ: Dobrý den.Mám věkem podmíněnou makulární degeneraci. Vlhkou formu. Na pravé oko už skoro nevidím a do levého už mi byla aplikována vloni 1 injekce Lucentisu. Není něco nového v léčení? Transplantace? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, na vlhkou formu věkem podmíněné makulární degenerace momentálně nic lepšího neexistuje. Lucentis se dá aplikovat opakovaně, bohužel u části pacientů i přes léčbu dochází k progresi. Při včasné aplikaci tohoto preparátu je větší šance na stabilizaci této formy onemocnění, která výrazně ovlivňuje kvalitu života.
DOTAZ: Dobrý den!

Mám keratokonus a už 30 roků nosím tvrdé kontaktní čočky. Doporučujete zákrok Cross Linking a nebo se zrovna přikláníte k transplantaci rohovky?

Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, u keratokonu (vyklenutí rohovky) bych rozhodně dala přednost cross-linkingu (CCL) před transplantací rohovky. CCL je metoda velmi šetrná, neinvazivní a pro pacienta nenáročná, jedná se o aplikaci roztoku riboflavinu v kombinaci s UV zářením speciální lampou. Během zákroku dochází ke zpevnění rohovky a stabilizaci onemocnění. Transplantace rohovky je vždy až to poslední řešení. CCL bohužel není hrazený pojišťovnami, ceny se na jednotlivých pracovištích dost liší, pokud byste měl zájem, můžeme to osobně probrat v ambulanci.
DOTAZ: Dobrý den vážená paní doktorko, je mi 26 let a už od začátku studia na VŠ se mi začala zhoršovat krátkozrakost a začaly se mi objevovat tzv. sklivcové zákalky. Ty se mi rok od roku zhoršují. Vidím je ve formě padajících slz - některé vypadají jako vodní kapky, jiné jsou šedé. Očnímu lékaři jsem o tom před lety říkala, ale jeho vysvětlení vedlo pouze k tomu, jak vznikají, a žádnou další léčbu mi nenastavil. Lze to vůbec nějak léčit nebo řešit operativně? Moc děkuji a přeji hezký den.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, sklivcové zákalky jak popisujete, jsou zcela normální jev, někdo je vnímá více, někdo méně. S věkem jich může přibývat, u krátkozrakých pacientů jsou obvykle o něco četnější. Sklivcové zákalky mohou být u citlivějších jedinců možná trochu obtěžující, ale na zhoršení vidění se rozhodně nepodílí. Žádná účinná léčba neexistuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT