„Od čtvrtečních silných průtrží mračen jsme řešili stovky problémů v souvislosti se záplavami v celém kraji, v průběhu soboty voda potrápila především oblast Uherskohradišťska,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Hasiči pomáhali ohroženým lidem v Boršicích u Blatnice, Korytné, Mařaticích a Slavkově. „Nejčastěji šlo o odčerpání vody ze sklepů domů, kam se voda dostala ze zvedajících se toků,“ popsal Mitáček. Několik případů směřovalo také na pomoc při úklidu splaveného bahna a čištění zaplavených komunikací.

Ve Slavkově dělala největší starosti zvedající se hladina místního potoka. Starosta obce Petr Vladovič sledoval vývoj situace a preventivně se snažil ochránit ohrožené domy.

„U pěti rodinných domků hrozilo největší riziko vylití potoka z jeho koryta,“ uvedl Vladovič.

Na místo vyjeli profesionální i dobrovolní hasiči z okolí, kteří zorganizovali dovoz dvou set pytlů s pískem k vybudování hrází před několika ohroženými domy.

„V současné době je nebezpečí ve Slavkově zažehnáno, přestalo pršet a voda opadla,“ informoval starosta. Kontrolovat stavy toků v obci budou nadále pravidelné hlídky.

Pomoc hasičů na Slovácku však nedosahovala závažnosti zásahů u Valašského Meziříčí. Od středy do neděle vyjížděli na Valašsku hasiči k celkem třiaosmdesáti zásahům.

„Nasazení hasiči z jednotek požární ochrany se zaměřili především na záchranu osob a zvířat, čerpání vody, budování a zpevňování hrází, odstraňování padlých stromů a větví, čištění kanalizačních vpustí, čištění koryt řek a potoků,“ vyjmenoval Mitáček. V několika případech byli hasiči vysláni také na rozvoz vysoušečů do postižených obcí.

V uplynulých pěti dnech bylo na Valašsku v akci celkem sto čtyřicet mužů z dvaceti profesionálních i dobrovolných jednotek požární ochrany. Ve dvanácti obcích zachránili šestnáct osob.

„Hasiči se účastnili také zasedání Povodňové komise obce s rozšířenou působností Valašské Meziříčí a organizovali pomoc pro sousední kraje. Do obce Jeseník v Olomouckém kraji byla vyslána psycholožka Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje k poskytnutí své odborné pomoci. V našem kraji byl nasazen také Záchranný útvar Hlučín,“ upřesnil Mitáček.

Ve zbylých dvou regionech Zlínského kraje zasahovali hasiči ve Spytihněvi na Zlínsku a v Ratajích na Kroměřížsku. „Jednalo se o technické zásahy,“ uzavřel mluvčí hasičů.

Irena Trojková, Václav Brachtl