Pacientka odešla z Krajské nemocnice Tomáše Bati a několik hodin se toulala městem. Nikdo ji nehledal ani jí nepomohl

Zcela dezorientovaná se pohybovala po většinu své cesty pravděpodobně podél řeky Dřevnice. Nikdo z nemocnice ji nepostrádal, lidé ji bez povšimnutí míjeli. Takto došla až do ulice Nábřeží v místní části Zlín-Prštné k továrnímu areálu Rybníky blízko marketu Interspar.

Tam ji před sedmou hodinou večer potkala redaktorka Zlínského deníku, která tudy projížděla při návratu z práce. Všimla si ženy, jdoucí po krajnici vozovky v županu a pantoflích. Zastavila, aby zjistila, zda nevšední chodkyně nepotřebuje pomoc. Ta řekla, že jde domů. Neorientovala se v čase ani v místě, kde se nacházela.

„Byla jsem na operaci s nohou. Už je mi ale dobře,“ odpověděla.Doplnila, že se vydala na procházku, že je na chatě a nyní jde do Tečovic. Vyšla prý ráno a prošla se okolo letního kina do kopce. Tvrdila, že ji doma čeká dcera ve věku deseti let, další dvě děti už jsou velké. Na otázku po tom, jak se cítí, jestli není unavená uvedla, že je turistka.

Vzápětí však navzdory tomu, že ji redaktorka podpírala, slabostí zavrávorala a podlomily se jí nohy. V zájmu co nejrychlejšího lékařského ošetření neznámé ji novinářka naložila do auta a odvezla na nedaleké stanoviště záchranné služby. Tam byla žena předána záchranářům. Dorazili tam také strážníci městské policie. Lékař pak rozhodl o jejím převozu zpět do nemocnice.

„Posádka zdravotnické záchranné služby odvezla ženu zpět do Krajské nemocnice Tomáše Bati na oddělení, odkud odešla,“ potvrdil mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

Pacientka KNTB při svém putování urazila cestu dlouhou bezmála pět kilometrů, aniž by ji kdokoliv zastavil nebo jí pomohl. Během dne ji nepostrádali ani v nemocnici. Tato instituce však tvrdí, že z její strany k žádnému pochybení nedošlo. „Pacientka neměla omezený režim dne a do doby zmíněné události nebyla u ní zjištěna závažná psychotická porucha. Mohla tedy běžně odcházet z pokoje například na procházku po areálu nemocnice. V případě jejího odchodu proto personál své povinnosti nezanedbal,“ uvedla mluvčí KNTB Karla Havlíková.

Dodala, že u pacientky bude ve čtvrtek dokončeno vyšetření mozku a následně se podrobí psychiatrickému vyšetření. V den zmíněné události se podle vyjádření mluvčí nemocnice totiž u pacientky jednalo o první ataku zmatenosti. „O zanedbání péče se nejedná. U jmenované bude zatímně zajištěn speciální dohled,“ doplnila Havlíková s tím, že pacientka je přiměřeně své chorobě orientována, komunikuje, je bez teplot a její klinický obraz se nezhoršil.

Oslovení obyvatelé krajského města jsou touto událostí nemile překvapeni. „Kolik musela potkat lidí? A to se nenašel jediný člověk, který by se jí zeptal, zda něco nepotřebuje?“ vyjádřil podiv Jiří Horák. Stejně šokována je další obyvatelka Zlína. „Ušla takovou dálku? A je v pořádku? Vždyť foukal vítr, musela prostydnout, když měla jen župan. V nemocnici ji nehledali?“ ptala se i Hana Svobodová.

V nemocnici ženu však dle vyjádření mluvčí Karly Havlíkové postrádali. „V 18 hodin pacientku hledal sloužící personál a v 18.30 zdravotní sestra uvědomila ochranku nemocnice a následně policii, že pacientka na oddělení chybí. Současně byla informována také službu konající lékařka. Ve čtvrtek bylo vedení nemocnice předáno hlášení o mimořádné události,“ uvedla Karla Havlíková.

Policie České republiky skutečně přijala hlášení o pohřešované pacientce. „V 19.12 jsme přijali hlášení, že v nemocnici pohřešují pacientku, která odtud odešla,“ sdělil mluvčí zlínské policie Josef Havela. Hlášení z nemocnice na policii však přišlo až v době, kdy se již o ženu starali právě záchranáři. Tedy ve chvíli, kdy už byly zdravotnické složky zpravené o tom, že chybí v nemocnici paní a že je nalezena.

Tento případ odchodu pacienta z nemocnice není ojedinělý. „Čas od času se stává, že pacienti opustí nemocniční zařízení. Někdy je to projev vůle, jindy jde o dezorientaci,“ konstatoval zástupce ředitele městské policie Zlín Pavel Janík.Deník požádal o stanovisko také krajskou radní pro zdravotnictví Hanu Příleskou. Ta však ještě neměla o celé záležitosti žádnou informaci. „Tento případ však nechám prošetřit,“ konstatovala Hana Příleská.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.