„Kolem sedmé ráno jsme zjistili, že máme potok plný mrtvých rybek. Ihned jsme událost začali s patřičnými orgány prošetřovat. Od té doby, co tu máme čističku, jsme byli rádi za čistou vodu, že jsme tu vůbec měli rybky i kačeny. Teď to vypadá, že máme po nich," konstatoval smutně starosta obce Jan Pijáček.

„Zřejmě se to nestalo poprvé, našli jsme dnes výpusť z kanalizace družstva vedoucí do potoka. Dělali jsme také testy, které to potvrdily. Nad výpustí je voda čistá," dodal první muž Vlčnova.

Událost šetří i policie, která potvrdila, že znečištění potoka má na svědomí zemědělské družstvo. „Do potoka unikla výpustí močůvka, která otrávila ryby a další živočichy ve vodě. Výši celkové škody a rozsah poškození potoka prozatím zjišťujeme, podle toho bude odvozená kvalifikace protiprávního jednání a s tím spojená sankce," sdělil mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Zástupci společnosti Vlčnovská zemědělská chtějí počkat na výsledky šetření.

„Nevíme zatím pořádně, jaké ryby uhynuly a o jak velký problém se vůbec jedná. Nicméně plně spolupracujeme s policií, hasiči i odborem životního prostředí. Máme zájem celou záležitost vyřešit. Ovšem vzhledem k tomu, že k úhynu došlo mimo areál naší firmy, není ještě zcela zřejmé, že zdroj znečištění pochází opravdu od nás," řekl Slováckému deníku ředitel společnosti Martin Jaroš.

O původu zkázy jsou však přesvědčeni i pracovníci Odboru životního prostředí v Uherském Brodě. Se stoprocentní jistotou to však budou vědět až ve chvíli, kdy budou mít k dispozici výsledky testů.

„V současné době však ještě ve spolupráci s rybáři zjišťujeme rozsah úhynu ryb, stejně jako čekáme na výsledky rozboru vzorků. Až budeme tato fakta znát, není vyloučené, že zahájíme správní řízení s konkrétní společností, která za znečištěním pravděpodobně stojí," vedoucí odboru Petr Vozár.

Podle starosty Vlčnova bylo znečištění velmi silné.

„Minimálně v úseku kilometru a půl máme pryč nejen rybky, ale nejspíš veškerý život," vylíčil nepříjemná zjištění Jan Pijáček, který podobnou katastrofu ještě nezažil. Většinou podle něj uhynuly menší rybky zhruba do patnácti centimetrů, v potoce prý však měli být menší kapři a viděný tam byl v minulosti dokonce i rak.