Ponurou atmosféru dokreslují modrá světla policejních a hasičských vozů. Sobota desátého listopadu roku 2012 se do historie obce Lopeník zapíše tím nejčernějším písmem. Na okraji vesnice závodní auto při rallye smetlo a zabilo čtyři dívky ve věku od sedmi do dvaceti let. Dvě sestry, dcery místní zastupitelky, bydlely na Lopeníku. Další dvě byly jejich kamarádky z Nivnice. „Je to neštěstí. Nemělo se to stát," reagoval zdrceně starosta obce Antonín Dulínek.

K mimořádně tragické události došlo kolem 14. hodiny při první ze šesti rychlostních zkoušek čtvrtého ročníku RallyShow Uherský Brod. Další dva diváci utrpěli středně těžká zranění a byli převezeni do nemocnic ve Zlíně a v Uherském Hradišti. Na místě nehody zasahovaly také posttraumatické týmy, které poskytovaly pomoc zraněným a pozůstalým. Pořadatelé soutěž předčasně ukončili.

Podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové prozatím není jasné, zda za nehodou stojí jezdecké nezvládnutí trati, nebo technická závada na automobilu. „Víme, že vůz ze silnice vyjel za horizontem a pokračoval ještě asi sto metrů podél vozovky. Zastavil se až nárazem o plot rodinného domu. Nejdříve srazil dvě dívky a po asi padesáti metrech další dvě," informovala Jana Macalíková.

Havarovala posádka vozu Mitsubishi Lancer EVO 9 Michael Bartončík, Josef Bartončík. Oba vyvázli podle organizátorů závodu z nehody bez zranění.
Za strašnou souhru okolností považuje sobotní neštěstí starostka Nivnice Vladimíra Kaislerová. Dvěma ze čtyř obětí se staly dívky z její obce, kterým bylo osmnáct a dvacet let. Obě starostka před lety učila na nivnické základní škole. „Víte, je to obrovská tragédie. Ještě jsme se tady z toho nevzpamatovali. Když jsem se to dozvěděla, hned jsem si je vybavila, jako školačky, které jsem kdysi na naší škole učila. Byly to holky veselé, kamarádské a šikovné. Pořád tomu nemůžu uvěřit," prohlásila starostka Nivnice.

Policie prověřuje případná pochybení pořadatelů i to, zda dívky stály v místech vyhrazených divákům. „Bylo tady poměrně hodně lidí. Víc, než se čekalo," sdělili na místě tragédie Slováckému deníku dobrovolní hasiči z Březové, kteří sem byli povoláni společně s jednotkami ze Starého Hrozenkova a Strání a profesionály Uherského Brodu. „Ti museli po příjezdu vozidla odtahové služby asistovat u vyproštění těla jedné z obětí, které zůstalo pod vrakem závodního vozu," konstatoval krajský mluvčí hasičů Libor Netopil.

Policistům by v jejich práci mohl pomoci záznam z kamery umístěné v autě, jež projíždělo trasou chvíli před tragédií. Podle něj by mohli policisté zjistit, zda dívky stály v prostoru určeném pro diváky či nikoliv. „V sobotu jsme na místě vyslechli řadu svědků, nicméně tam vládl zmatek a emoce. Vyzýváme proto další svědky nebo majitele případných videozáznamů či fotografií, aby se na nás obrátili," dodala Jana Macalíková s tím, že na jakékoliv závěry policejního vyšetřování je ještě velmi brzy.

Město Uherský Brod, které rallye, podobně jako další sportovní či kulturní podniky, podpořilo, zvažuje finanční pomoc příbuzným obětí. „Učiníme tak s ohledem na to, jak budou pozůstalí odškodněni pořadatelem," uvedl starosta města Patrik Kunčar.

Svaz rallye už kvůli sobotní tragické události svolal na příští týden mimořádné zasedání. „Budou se na něm řešit pravidla bezpečnosti na takzvaných volných podnicích, které nejsou součástí Mezinárodního mistrovství ČR. Mezi ně patří i dnešní závod," řekl mediální poradce Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky Josef Pátl.

Následky havárie u Lopeníku jsou zřejmě nejtragičtější v české rallye za posledních deset let. Při Valašské rallye v roce 2009 zahynuli tři lidé, dva třináctiletí chlapci a otec jednoho z nich. Letos na začátku září pak smrt jednoho z diváků předčasně ukončila zlínskou Barum rallye. Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera ve třinácté z plánovaných patnácti rychlostních zkoušek v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky. Čtyřiapadesátiletý muž ze Semilska zemřel, další divák byl zraněn.

Související články

Starosta Lopeníka Antonín Dulínek: Rally v obci nadlouho skončily

Tragédii při rallye na Slovácku způsobil podle řidiče vozu vítr

Tiskové prohlášení jezdců Michaela a Josefa Bartončíků k tragédii na Rally show

Tiskové prohlášení pořadatelů RallyShow Uherský Brod k tragické události