V neděli 7. srpna krátce před osmou hodinou večer se nevyhnul srážce na přechodu pro chodce a přesto vyvázl jen s lehkým zraněním.

„Mladý cyklista jel po chodníku po levé straně Chylické ulice s úmyslem přejet hlavní silnici přes přechod pro chodce. Místo aby u silnice seskočil z kola a přesvědčil se, že nic nejede, vyjel zpoza domu přímo na přechod. V tu chvíli místem projížděl řidič Škody Karoq, který na situaci nestačil zareagovat. Tak došlo ke střetu, při kterém chlapec utrpěl lehké zranění,“ popsala mluvčí policistů v Uherském Hradišti Milena Šabatová.

Přivolaní policisté navíc zjistili, že mladý cyklista nemá přilbu.

„Škoda je dva tisíce korun,“ dodala Milena Šabatová. Dopravní nehodou se nadále zabývají uherskohradišťští dopravní policisté.

Několik pravidel bezpečného chování cyklisty:

- jízdní kolo musí mít povinnou výbavu

- cyklista by měl pro jízdu na kole zvolit vhodné oblečení a obuv (pokud možno s reflexními prvky)

- podle zákona je cyklista, který nedovršil 18 let, povinen mít za jízdy na hlavě řádně nasazenou přilbu (z bezpečnostního hlediska by přilbu měli zvážit i dospělí)

- po chodníku smí jezdit na kole jen děti do 10 let (jinak je tomu v případě, pokud je chodník rozdělen pro chodce a pro cyklisty)

- přechod pro chodce je pouze pro chodce, proto cyklista před přechodem seskočí z kola a přesvědčí se, zda může bezpečně přejít (kolo vede vedle sebe)

- pro cyklisty je určen přejezd pro cyklisty, kde seskakovat nemusí, pokud mu to dovolí dopravní situace

- stejně jako chodec nemá na přechodu pro chodce absolutní přednost, tak ji nemá ani cyklista na přejezdu pro cyklisty

- pokud se v blízkosti nachází cyklostezka, cyklista je povinen ji využít

- cyklista nesmí být pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek (v případě dopravní nehody se totiž může stát, že pojišťovna krátí své plnění z důvodu přítomnosti alkoholu a jiných návykových látek stejně jako při absenci ochranné přilby).

Zdroj: Policie ČR