Podle svědků stroj s pilotem padal k zemi z výšky asi 300 metrů.

Z dosavadních informací vyplývá, že odpoledne nad lokalitou společně létali dva piloti. „Jeden se zřítil do pole u zahrad jen těsně vedle ženy, která se tam opalovala na lehátku. Její pomoc, pomoc druhého pilota, který mezitím bezpečně přistál, pomoc dalších občanů z obce a ani následná pomoc záchranářů už nebyla nic platná. Podařilo se pouze vypnout motor, který byl po dopadu stále v chodu i s vrtulí,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček s tím, že jednotka hasičů byla po příjezdu odvolána a na místo se vrátila až po setmění kvůli osvětlení lokality v dalším průběhu vyšetřování. Na místě byla také poskytnuta odborná psychosociální pomoc rodinným příslušníkům.

Šetření policie a letecké inspekce dospělo předběžně k závěru, že pilot skutečně nezvládl nácvik sestupové spirály se svým motorovým padákovým kluzákem. V nekontrolovaném pádu pak došlo ke kontaktu se zemí.

„Očitý svědek mluvil o tom, že to vypadalo, jako by muž nacvičoval nějaké akrobatické kousky, a pak z ničeho nic spadl,“ uvedla starostka Topolné Hana Marášková.

Muž byl držitelem platné letecké licence, měl všechny ochranné pomůcky i přilbu, stroj byl registrovaný a s veškerou platnou dokumentací. Pilot létal dva roky a na stroji měl záložní záchranný padák, který ale při pádu nepoužil. „Kriminalisté zahájili úkony v trestním řízení, při kterém na místě provedli ve spolupráci s Leteckou amatérskou asociací České republiky a Ústavem pro odborné zajišťování nehod podrobné ohledání místa pádu kluzáku a nyní šetří příčinu pádu a míru zavinění. Cizí zavinění však bylo vyloučeno,“ uvedla hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Okolnosti pádu nadále šetří tým leteckých odborníků a policie.