Přitom někdy stačí tak málo, aby k těmto tragickým událostem nedocházelo. Například nepouštět si v silničním provozu hlasitou hudbu do sluchátek.

S ušima zakrytýma pod sluchátky je snadné blížící se nebezpečí v podobě jedoucího vozidla či vlaku přeslechnout. „Bohužel s těmito případy se setkáváme," přiznal mluvčí Drážní inspekce ČR Martin Drápal. „Sluchátka má přitom v uších na ulici kdekdo. Chodci, bruslaři a ani cyklisté nejsou výjimkou," poukázal Martin Drápal. Jeho slova doplnil i mluvčí zlínské policie Aleš Mergental. „Poslouchání hudby tak nahlas, že člověk neslyší své okolí a je přitom účastníkem silničního provozu, vede k tomu, že se zřejmě nedostatečně věnuje řízení, chůzi, jízdě na kole či kolečkových bruslích," uvedl policejní mluvčí. Podle Aleše Mergentala je takový člověk ve stejné situaci jako hluchý.

Policie: Tak nahlas, aby vnímali okolí

„Neslyší zvuky, které je varují před případnou kolizí. Kvůli tomu tak mohou ohrozit sebe i ostatní," varoval policista. Samotná policie má však v tomto směru svázané ruce. „Ne- existuje žádný zákon, předpis či nařízení, které by umožnily cyklisty postihnout za poslouchání hudby a tím sníženou pozornost v dopravním provozu," uvádí krajský policejní tiskový mluvčí Aleš Mergental.

Také krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík vnímá tyto situace jako problém. „Je to potenciální nebezpečí jak pro chodce, tak i pro řidiče. Je to skutečně problém, protože tím člověk prakticky přichází o jeden ze svých smyslů," připomněl dopravní expert. „Také poslouchání určitého druhu hudby může zvláště u řidičů zvyšovat agresivitu," zdůraznil Zdeněk Patík.

Prozradil také, že BESIP plánuje v průběhu příštího roku kampaň, která bude mimo jiné zaměřena i proti používání sluchátek s hlasitou hudbou v silniční dopravě. Podrobnosti o projektu nechěl Zdeněk Patík prozradit. „Nechte se překvapit," reagoval.

A co radí policisté těm, kteří si nechtějí odepřít poslech hudby ze sluchátek i v silničním provozu? „Ať je mají pouze tak hlasitě, aby zároveň slyšeli i zvuky z okolí. Anebo si pro jistotu hudbu při pohybu v silničním provozu vypnuli úplně, vždyť už i v situaci, kdy se člověk plně dívá a plně poslouchá, může nastat kolizní situace," radí všem.