„Přechod u Podhoří je dost frekventovaný a jak pro chodce, tak i pro řidiče nebezpečný. Je bez semaforů a v noci nemá výrazné osvětlení. A vzhledem k tomu, že je to čtyřproudová silnice, často se stávalo, že jedno auto zastavilo, druhý šofér už si všiml chodce pozdě a musel prudce zabrzdit. Kvůli tomu je tam i řada nehod,“ přiblížila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Právě nehodám, které by mohly mít i katastrofální následky, by měl pomoci zabránit červený zdrsněný pruh. „Výrazná barva v prvé řadě upozorní řidiče, že by měl být na pozoru. Navíc zdrsněný povrch především výrazně zkrátí brzdnou dráhu v případě, že řidič dupne na brzdu,“ vysvětlil účel pásu ředitel zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek. Podobné pásy je možné vidět například ve Vizovicích, v Zašové na Vsetínsku či v Tlumačově na Zlínsku. Zda přibudou v kraji i další podobné pruhy, je podle Chudárka především otázka finanční. „Položení jednoho pásu přijde zhruba na čtvrt milionu korun.

Letos už další zdrsněné pruhy nebudeme pokládat. Přes zimu si chceme nechat udělat studii, kde jsou v kraji další nebezpečné přechody a podle finančních možností budeme příští rok pokládat další,“ nastínil ředitel. Červený pás je však nově i na silnici mezi Petrůvkou a Luhačovicemi. Tam zase pomáhá zabránit smykům. Jen letos se totiž v tomto úseku stalo už osmnáct dopravních nehod, ke čtrnácti z nich došlo za mokra. „Povrch silnice je totiž už jedenáct let starý.

Měření nám ukázalo, že pneumatiky projíždějících automobilů za tu dobu povrch komunikace značně vyhladily, takže se protismykové vlastnosti silnice zhoršily. To v kombinaci s prudkým klesáním, zatáčkami a vlhkým prostředím okraje lesa zvyšovalo riziko, že vozidlo může dostat při rychlé jízdě smyk,“ vysvětlil Bronislav Malý z Ředitelství silnic Zlínského kraje. Takového brzdícího pomocníka řidiči vítají. „Je to rozhodně dobrá věc. Nejednou se mi stalo, že mi zrovna na Podhoří vběhl do cesty chodec. Zvlášť senioři se často ani nerozhlédnou, než vstoupí na přechod. Já bych takové pásy pořídil snad všude, kde není semafor,“ reagoval Martin Pelikán ze Zlína.