Vzápětí jeden z nich sednul do terénního auta Volkswagen Tuareg a mladého muže přejel. Petr utrpěl velmi těžká zranění, se kterými jej záchranná služba převezla do hradišťské nemocnice. Tam však smrtelným zraněním hlavy a břicha podlehl.

Na bezproblémového mladíka myslí dodnes přátelé. Jeho nejlepší kamarádka, dvaadvacetiletá Renata Černá z Kunovic, dokonce prostřednictvím facebooku svolala na pondělí 25. července na místě tragédie vzpomínkovou akci. „Rozhodla jsem se uspořádat setkání proto, aby se na celou událost jen tak nezapomnělo. Peťa byl úžasný, kamarádský a hodný člověk a toto si v žádném případě nezasloužil. Věřím ale, že kdybych to nezorganizovala já, udělal by to někdo jiný. Ani by mě nenapadlo, že se zúčastní tolik lidí, takže touto cestou chci i za to poděkovat,“ říká Renata Černá. Do víkendu se k pondělní akci, která začíná v osm hodin večer, přihlásily téměř tři stovky uživatelů sociální sítě. „Nemůžu uvěřit, že už je to rok. Mám pocit, jako by to byl měsíc. Přijdu,“ vzkazuje například Soňa. A Kačka dodává: „Na Peťulu nejde zapomenout. Zapaluju mu svíčku vždy, když mám cestu kolem. Jen škoda, že z Anglie se nedá jen tak přijet, ale budu na vás myslet.“

Koncem března letošního roku státní zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Roman Kafka podal ve věci obžalobu pro těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. „Ano, tuto záležitost projednává krajský soud ve Zlíně. Došlo ale k odročení a rozsudek zatím nepadl,“ informuje mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Situaci upřesňuje pracovnice krajského soudu ve Zlíně. „Žádné stání prozatím neproběhlo, bylo odročeno na srpen. Zda padne rozsudek, nebo jak se celá věc posune, to opravdu v tuto chvíli nedokáže nikdo říct. Záleží na tom, jak se situace bude vyvíjet, ještě ani nikoho nevyslechli,“ říká zástupkyně krajského soudu, která si nepřeje být jmenována.

Obviněnému jednadvacetiletému muži z Březolup, který v době trestného činu nebyl pod vlivem alkoholu ani jiných zakázaných látek, hrozí až šestnáct let vězení.

Matka Petra Halušky Eva Valová v rozhovoru pro Slovácký deník: Peťu mi soud už nevrátí

Jak se cítíte rok po tragédii vašeho syna? Je to lepší?

Je to pořád stejné. A teď, jak je to výročí, je to ještě horší. Ani mi nepřipadá, že je to rok, sama tomu nemůžu uvěřit. My na něj myslíme pořád, není minuta, abychom na něj nevzpomínali. I s děckama pořád říkáme „teď by Peťa řekl to nebo udělal toto“. Je s námi neustále, každý den.

Kamarádi vašeho syna uspořádali v den prvního výročí jeho smrti vzpomínkovou akci. Jak se na to díváte?

Když jsem se o tom dozvěděla, úplně mě dojalo, že nezapomněli.

Chcete se jí zúčastnit taky?

Ano, budu tam.

Na srpen je nařízen soud s obžalovaným. Jste ráda, že už se v tomto směru začne něco dít?

Víte co, mně je to úplně jedno. Asi mám úplně jiný pocit než všichni ostatní. Já to beru tak, že už nemám Peťu, soud mi ho nevrátí, a co je dál, mě nezajímá. I kdyby ten soud nebyl, tak je mi to taky jedno.

Memoriál Petra Halušky

V sobotu 27. srpna od 9.00 hodin se ve sportovní hale v Kunovicích uskuteční Memoriál Petra Halušky ve florbale. Akci pořádá FPK Kunovští Orli ve spolupráci s TJ Orel. Záštitu převzala starostka města Kunovice Ivana Majíčková.

Petra Kučerová