Od zavedení nového systému zhruba před dvěma lety se podle ní počet udělených bodů vyšplhal téměř na devět tisíc. Dohromady přišli řidiči bezmála o dvacet tisíc bodů. „Řidičský průkaz ztratilo za těch dvaadvacet měsíců už sedmadvacet řidičů. Celková suma za přestupky včetně nákladů na správní řízení se pohybuje okolo osmi milionů a sedmi set tisíc korun. Jestli množství prohřešků narůstá, stagnuje nebo klesá ale nemůžeme určit. Takovou statistiku nevedeme,“ prozradil vedoucí hradišťského odboru dopravy Radim Šupka. Prohřešků se podle tabulek nejčastěji dopouštějí řidiči ve věkovém rozmezí od třiadvaceti do sedmačtyřiceti let. Naprostý vrchol pak představují jednatřicetiletí lidé. Na Slovácku se už ale objevil i jeden „šofér“ starší sta let, který ztratil pět bodů.

Mezi přestupky vede na Hradišťsku nedodržení předepsané rychlosti v obci. Alespoň tak to dle svých zkušeností vidí Zdeněk Kašpařík z hradišťského dopravního inspektorátu.

„Nejvíce lidé dostávají dva body za překročení povolené rychlosti o méně než dvacet kilometrů v hodině. Častým prohřeškem je i použití telefonu při řízení a jízda na červenou. Dost šoférů pak jezdí bez použití bezpečnostních pásů či s vypnutými světly,“ poznamenal Kašpařík.

V republikovém průměru patří na horní příčky podle Lukáše Kaduly z ministerstva dopravy i několik dalších provinění.

„Je to nedodržování pokynů dopravních značek a nedávání přednosti. Častá je také jízda bez řidičského průkazu nebo pod vlivem návykové látky, to už jsou trestné činy,“ doplnil Kadula.

Bodový systém má podle úředníků i policistů své opodstatnění a užitek. Řidiči se totiž většinou poučí a na to, za co ztratí body, si už většinou dávají pozor. K tomu je donutí i finanční sankce.

„Podle statistiky se osmdesát procent řidičů, kterým byly odečteny body, už stejných přestupků nedopustí,“ upřesnil Kadula.

S tím souhlasí i samotní řidiči na Slovácku. Vysokou pokutu a několik ztracených bodů by si dobře zapamatovala i Martina Kovářová z Uherského Hradiště.

„Zatím se mě drží štěstí a po zavedení bodového systému jsem ještě nehřešila. Bourala jsem, ale předtím, a už si dávám za volantem velký pozor,“ zmínila Kovářová.

Na Hradišťsku existují také místa, na kterých dochází konkrétně k dopravním nehodám častěji než jinde. Informovala o nich hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. „Nejfrekventovanějším místem nehod jsou buchlovské hory a úsek od Starého Města přes Uherské Hradiště po Kunovice. V těchto lokalitách jsou řidiči také nejčastěji bodováni,“ podotkla Zámečníková.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.

Přečtěte si také:

Černý víkend v Chřibech: dva zranění motorkáři

Hromadná nehoda u Teska blokovala dopravu

Nabouraná auta blokovala křižovatku v Kunovicích

OBRAZEM: Srážka kamionů u Bánova, škoda je tři miliony

Uherské Hradiště: u autobusového nádraží hasiči vyprošťují havarovaného řidiče

Spolujezdec nepřežil nehodu tří aut na Uherskohradišťsku