„Muži byli převezeni s lehkými zraněními na úrazovou ambulanci Uherskohradišťské nemocnice,“ řekl Deníku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Jakub Omelka.

Do místa nehody byli přivoláni i profesionální hasiči ze stanice Uherské Hradiště a dobrovolná jednotka z Polešovic. „Hasiči u letounu provedli protipožární opatření. K úniku provozních kapalin nedošlo. Jakmile to situace dovolila, odklidili hasiči z pole trosky stroje,“ uvedla mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Lucie Javoříková.

Co je vírník
Ačkoli se vírník vzhledově podobá vrtulníku, funguje na odlišném principu. Základní odlišnosti vírníku od vrtulníku jsou dvě: vírník nedokáže vzlétnout z místa podobně, jako vrtulník a vírník nedokáže ani viset ve vzduchu, musí se neustále pohybovat vpřed. Rotorové listy vírníku totiž nepohání vlastní pohonná jednotka, nýbrž je roztáčí vzduch proudící mezi nimi. Konstrukční řešení tedy staví vírníky na pomezí mezi letadly a vrtulníky. Vírník je z principu fungování, po celou dobu letu v režimu tzv. autorotace, což je zároveň bezpečnostní režim vírníku. V případě selhání pohonné soustavy tak není potřeba provádět žádnou speciální proceduru pro změnu ze standardního letového stavu do záchranného stavu a lze tak bezpečně přistát.
Zdroj: oko.yin.cz