Neznalost řidičů komplikuje příslušníkům práci při řízení dopravy. Mnozí motoristé totiž netuší, co jednotlivé pokyny znamenají

Podle mluvčí krajské policie Jany Bartíkové je ale bezpečí policistů často ohrožováno bezohlednými řidiči. „To se týká hlavně řízení dopravy na křižovatkách. Lidé totiž často vůbec nevědí, co jednotlivé pokyny znamenají. Mnozí je úplně ignorují, a ohrožují tak nejen sebe, ale i policistu a ostatní účastníky provozu,“ uvedla Bartíková.

Doplnila, že takové případy jsou zcela běžné. „Policista má sice na sobě reflexní vestu, ale ta ho před automobilem neochrání. Kolikrát musejí před neposlušnými řidiči uskočit,“ popsala mluvčí.

Jedním z případů ignorace ze strany řidičů byla v době letních povodní uzavřená Březnická ulice ve Zlíně. „Stala se tam nehoda a na křižovatce mezi náměstím Práce a mrakodrapem řídila dopravu policistka. Ta měla na starosti odklánět dopravu na třídu Tomáše Bati,“ zmínila Bartíková.

Kdo neví, ať zpomalí

Mnoho řidičů však prý její povely neposlechlo, nebo jim nerozumělo a na uzavřenou ulici odbočilo. „Zřejmě v domnění, že to nějak projedou. Neprojeli. Museli se na křižovatku vrátit a dopravu ještě více komplikovali,“ upozornila mluvčí.

Podotkla, že v případě, kdy dopravu řídí policie a řidiči si nejsou jistí, co pokyny znamenají, měli by se držet následujících rad: „Jet pomalu. Sledovat policistu. Dávat si pozor na chování ostatních motoristů. Hlavně by si ale měli znovu nastudovat, co jednotlivé pokyny znamenají,“ vyjmenovala Bartíková.

Mezi řidiči existují ale i světlé výjimky. „Vím, co jednotlivé pokyny znamenají, takže bych s tím neměl problém. U nás jsem ale ještě na takovou křižovatku, kterou by řídil policista, nenarazil,“ poznamenal řidič Tomáš Odstrčilík z Martinic na Kroměřížsku.

Dodal, že jedinou zkušenost s řízením křižovatky příslušníky má z Itálie. „Tam to ale bylo tak zmatené. Věřím, že u nás by to bylo v pohodě,“ doplnil Odstrčilík.

Řídit dopravu však není jen výsadou státní policie. Pokud se jedná o zabezpečení bezproblémového provozu při různých velkých akcích, pomáhají i městští strážníci. „Naposledy se jednalo třeba o Dušičky. Na tak velkou akci by kapacita státní policie nestačila,“ řekla Bartíková.

Její slova potvrzuje i velitel městských strážníků z Uherského Hradiště Vlastimil Pauřík. „Naším úkolem je dopravu usměrňovat. To znamená pomáhat ji řídit v krizových případech, popřípadě když jsme na místě dřív než státní policie,“ vysvětlil Pauřík.