„Jízda na červenou je jedním z nejvážnějších porušení bezpečnosti silničního provozu. Na semaforu už totiž z jiných směrů svítí zelená, včetně toho, že ji mívají i chodci, takže tady vzniká obrovské riziko nehod, včetně smrtelných,“ upozornila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Akce tohoto typu nejsou pravidelné. „Vše musíme natáčet na kameru. Řidiči se totiž často snaží vymluvit na to, že na semaforu byla ještě oranžová. Proto musí každého hříšníka natočit policista v civilu, který se schová, aby se případně na záběr mohl podívat a nevykrucoval se,“ vysvětlila mluvčí.

Podle ní se denně jedná o desítky řidičů, kteří nedbají červené barvy na semaforu, a klidně projedou křižovatkou.

„Máme vytipované křižovatky, o kterých víme, že je často šoféři projíždějí i přes to, že na semaforu svítí červená. Toho se nejvíce dopouštějí právě v Loukách u čerpací stanice, pak také často od Malenovic až po Tesco,“ vyjmenovala mluvčí.

Minulý týden se projetí na červenou nevyplatilo například sedmatřicetiletému muži ze Zlína. I on se snažil policistovi namluvit, že na semaforu byla ještě oranžová, ale v momentě, kdy ho strážce zákona upozornil, že je vše natočeno na kameře, svou chybu připustil. „Bylo to skutečně na hraně. Mohl jsem sice dupnout na brzdu, ale nechtěl jsem riskovat, že do mě někdo narazí zezadu,“ vysvětloval řidič, který si nepřál uvést své jméno. Během několika málo minut tak byl chudší o dva a půl tisíce korun.

„To je pokuta, která se dává v případě, že jde o první přestupek tohoto typu. Pokud však policisté zjistí, že to nebylo poprvé, pak samozřejmě řidičům hrozí i zákaz řízení,“ podotkla Bartíková.