Hned dvojice mužů tam naposledy spatřila světlo světa, než jim modrou oblohu navždy zahalila vodní hladina.

Nejprve museli hasiči vytahovat v sobotu z řeky Moravy kousek za železničním mostem utonulého dvaapadesátiletého muže, později v neděli pátrali potápěči po těle pětadvacetiletého mladíka na staroměstské přírodní nádrži.

„Při koupání ve vodní nádrži se začal topit pětadvacetiletý muž z Jihomoravského kraje se svým nezletilým synem. Svědci okamžitě skočili do vody a snažili se muže i dítě zachránit. Chlapce z vody vytáhli, ale dospělý muž zmizel pod hladinou a už se nevynořil,“ upřesnila podrobnosti k druhému zásahu policejní mluvčí Zlínského kraje Simona Kyšnerová.

Rozruch okolo vodní nádrže za nákupní střediskem ve Starém Městě pak potvrdili i pozdější návštěvníci.

„Už když jsem k vodě přicházela, viděla jsem auta hasičů i policistů. S dalšími přítomnými jsme pak čekali, dokud kluka potápěči nenajdou. Potom se začalo stmívat, většina lidí odešla, ale my jsme se šli na místo ještě naposledy s utonulým rozloučit,“ popisoval jeden z nepřímých svědků sobotní tragédie její vyústění, kdy potápěči nalezli tělo na dnu rybníka až krátce po osmé hodině večerní.

U přeživšího chlapce zasahovala také záchranná služba. Nakonec se však obešlo jeho vyproštění z vody bez vážnějšího zranění.

„Záchranáři přebírali chlapce pouze v šoku. Poté si jej převzali přivolané sociální pracovnice, které jej dopravili k pozůstalé rodině,“ prozradila mluvčí uherskohradišťských policistů Milena Šabatová.

Koupání na vlastní nebezpečí

Přírodní nádrž ve Starém Městě si tak za poslední roky vyžádala už druhou oběť. Ta první má z roku 2011 na místě malý pomníček. Kousek od ní ční cedule lemující celé pobřeží s nápisem “Koupání na vlastní nebezpečí“.

„Hloubka vody někde dosahuje až deseti metrů, nádrž slouží především k rybolovu. I proto není koupání nijak hlídané. Jedinou alternativou je pak v celé oblasti koupání zakázat,“ sdělil starosta Starého Města Josef Bazala.

U obou mužů zatím není stanovena příčina smrti, která se má prokázat až následnou pitvou. Podle vedoucího plavecké školy v Uherském Hradišti Ladislava Botka však lidé často ve vodě přeceňují své síly.

„Je několik základních pouček. Nikdy nepřeceňuj své síly, neplavej sám daleko od břehu a ber si sebou do vody pomůcky, které ti mohou nakonec i zachránit život,“ upozornil Ladislav Botek.

Právě Čechy dle slov Ladislav Botka lze charakterizovat často tím, že rádi tyto základní bezpečnostní poučky porušují.

„Na rozdíl od ostatních národů jsme jediní takto sebevědomí. Když vyjedete za hranice k moři, často zjistíte, že jediní samostatní plavci pohybující se daleko od břehu jsou právě naši krajané,“ dodal.

Letos šlo podle informací Mileny Šabatové o třetího a čtvrtého utonulého na území Slovácka. Čtyři utopené přitom hasiči tahali z vody i v minulé roce. V roce 2016 byl zaznamenán pouze jeden, v roce 2015 pak dva.

Co dělat a čemu se vyvarovat při koupání Drastické ochlazení organismu, nedostatek minerálů a z něj pramenící křeče či opilost. To jsou podle lékaře interního oddělení v Uherskohradišťské nemocnici Jakuba Navrátila hlavní příčiny, které mohou vést až k utonutí člověka. „Při vstupu do studené vody bych doporučil velmi pozvolné ochlazování těla. Zvláštní pozor by si pak měli dát kardiaci, nebo lidé, kteří jsou rozehřátí z nějaké fyzické námahy- například cyklisté nebo turisté,“ doplnil Jakub Navrátil. Dbát by se mělo u vody i na míru alkoholu v krvi a pitný režim doplňovat především minerálními vodami. Nedostatek minerálů totiž může vést ke svalovým křečím. I malá křeč pak může u člověka vyvolat záchvat paniky. „Samotná křeč i třeba páru končetin ještě nikoho neutopí, to až následné zmatkaření. I proto děti už od útlého věku učíme, že v kritických situacích je třeba se z zhluboka nadechnout a položit se zády na vodu. Takto na hladině pak přečkat krizovou situaci a pomalu se dostat k břehu,“ dodal vedoucí plavecké školy v Uherském Hradišti Ladislav Botek.