„Za šestadvacet dnů letošního roku jsme řešili o sedmdesát nehod méně, než tomu bylo v loňském lednu. Díky menšímu počtu výjezdů se nám uvolnily ruce, a tak se můžeme více věnovat dozoru nad silničním provozem,“ prohlásil vedoucí uherskohradišťského dopravního inspektorátu Josef Hnilička s tím, že za celý leden roku 2008 policisté vyšetřovali celkem 126 havárií.

Šéf uherskohradišťských dopravních policistů však brzdí optimismus týkající se nového zákona. Na závěry je podle něj ještě příliš brzo. Konkrétní výstupy bude prý možné udělat až na konci roku.

Výrazné změny zatím nezaregistrovali úředníci uherskohradišťského odboru dopravy, kde řidičům na základě podnětů od policistů odečítají body. „Zaznamenali jsme drobný pokles úbytku bodů, ale to je spíše sezonní záležitost. Nemyslím si, že to souvisí s novým zákonem,“ poznamenal pracovník uherskohradišťského odboru dopravy Jindřich Havelka.

Někteří šoféři, kteří už v lednu bourali a nehodu si podle nového zákona řešili po své vlastní linii, novinku vidí pozitivně. „Měl jsem drobnou nehodu, spíše jenom takový ťukanec. Samotné vypsání záznamu o havárii sice trvalo asi tři čtvrtě hodiny, přesto si myslím, že to bylo o hodně rychlejší, než kdybychom volali policii,“ podělil se o svou zkušenost Václav Kartusek mladší ze Starého Města, který dodal, že vše záleží na tom, zda se řidiči dokážou rozumně domluvit. Jako velmi pozitivní vnímá Kartusek i to, že mohli ihned odstavit nabourané automobily na krajnici a neblokovali zbytečně další provoz.

Milan Zámečník, Michal Sladký