Když čtyřiapadesátiletý řidič ze Slovenska přejížděl kolem půl druhé přes nechráněný přejezd na stodevátém kilometru trati Hodonín – Vrbovce, nerespektoval značení Stůj, dej přednost v jízdě. To ho stálo život.

„Řidič před přejezdem nezastavil a vjel přímo pod osobní vlak jedoucí z Javorníku nad Veličkou do Hodonína,“ potvrdil včera tiskový mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.

První ze tří vozů motorové soupravy auto tlačil před sebou. Strojvedoucímu se podařilo zastavit až po téměř pěti stech metrech. Výsledkem bylo úplné zdemolování kabiny auta. „Při střetnutí na vlaku došlo k poškození vzduchového brzdového potrubí, vlak proto nemohl brzdit a tlačil auto před sebou 480 metrů,“ upřesnil Neusar.

Přestože k nehodě vyjely jednotky profesionálních hasičů z Veselí nad Moravou, jednotka Českých drah a dobrovolní hasiči ze sousední Strážnice, po jejich příjezdu už šofér nejevil známky života. Hasiči tak řidiče pouze vyprostili pomocí hydraulického nářadí.

„Řidič utrpěl těžká poranění hlavy, která byla neslučitelná se životem. Z naší strany jsme tak mohli pouze konstatovat smrt,“ uvedla mluvčí záchranářů Barbora Zuchová. Cestující, kteří ve vlaku zrovna jeli, neutrpěli žádná zranění.

Drážní inspekce vyčíslila škody na půl milionu korun na motorovém osobním vlaku. Škody na automobilu se pohybovaly v řádech desítek tisíc korun. Automobil byl ale v podstatě zdemolován.

Provoz na trati stál více než tři hodiny a České dráhy zajistily cestujícím náhradní autobusovou dopravu. „Jeli jsme ze školy a ve Strážnici nám oznámili, ať si vystoupíme, že vlak jízdu končí,“ poznamenal jeden z přihlížejících Jakub Šara z Petrova.

Drážní inspekce poukazuje na to, že nehodám na přejezdech v zimě častokrát nahrává také sníh a nepříznivé povětrnostní podmínky, proto je třeba dbát co nejvyšší opatrnosti. „Od počátku letošního roku už došlo ke čtrnácti nehodám, dvě osoby byly usmrceny a jedna zraněna, přičemž ke třem z nich došlo důsledkem uvíznutí automobilu na přejezdu,“ uzavřel Neusar.

Zuzana Černá, Lukáš Ivánek