Silný mráz těchto dnů ale, na rozdíl od stejného období minulého roku, způsobuje jen malé procento z nich. „Ve středu ráno jsme například opravovali vodovodní potrubí na Mánesově ulici v Uherském Hradišti. Typickými závadami těchto dnů jsou poškozené přípojky nebo zamrzlé vodoměry. Tyto závady ale zpravidla nezpůsobují větší odstávky vody,“ vysvětlil ředitel vodáren Lubomír Trachtulec. Poměrně pozitivní „skóre“ vodárenských techniků ale může v krátké době převážit na sou stranu počasí. S četnějšími haváriemi musí počítat paradoxně při oteplení. „Mráz zeminu poměrně dobře drží ve stabilitě. Naopak při oblevě se zem dává do pohybu a může způsobit řadu problémů,“ poznamenal Trachtulec, jehož společnost má na Slovácku na starosti zhruba 800 kilometrů vodovodní sítě.

Desítky havárií způsobených poruchami vodovodní sítě řeší každý týden hasiči. Zmrzlá přípojka praskla například na Štědrý den majiteli domu v Popovicích. Následky nehody musela odstraňovat hasičská jednotka z Uherského Hradiště. „Přípojka praskla ve sklepě domu a voda zaplavila jeho sklep do výšky jednoho metru. Hasiči uzavřeli hlavní přívod vody a vodu odčerpali plovoucím čerpadlem,“ popsal událost mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Ivo Mitáček.

Letošní počet havárií ale zdaleka nedosahuje množství ze stejného období minulé zimy. Třeskuté mrazy tehdy způsobily pohyb zeminy nad vodovodním potrubím a na mnoha místech ho doslova rozdrtily. Téměř celý den se ocitlo bez vody sídliště Východ včetně školy a školky. „Běhali jsme s kýblem vody za cisternou, která zpočátku sloužila jen pro potřeby škol. Vodárny nám pak dvě cisterny na sídliště přistavily. Byly ale hodně daleko od mého bydliště, takže jsem se tehdy neuvěřitelně nachodila. Snad se něco podobného nebude letos opakovat,“ podotkla Romana Plachá z Uherského Hradiště.

Voda tehdy, při jiné havárii, zaplavila ulici u hradišťského Kauflandu. Na místo museli dokonce přijet hasiči. Ti chtěli vodu odčerpávat. Nakonec jim víc než vydatně pomohl kanalizační systém. „Voda stekla do kanálů a nedostala se tak do okolních domů,“ zavzpomínal Vít Rušar z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, který tehdy u havárie zasahoval.