Shodují se na tom starosta Kudlovic Zdeněk Jabůrek i šéf uherskohradišťské organizace Moravského rybářského svazu Milan Čaja. Při úniku zhruba stovky litrů mořidla z místní pily do koryta toku se hasičům během tří hodin podařilo zředit nebezpečnou látku natolik, že napáchala relativně malé škody.

„Zhruba půldruhého kilometru dlouhý úsek potoka budeme po ekologické stránce dávat dohromady asi dva roky, ale škodu odhadujeme do výše pěti tisíc korun. Přístup hasičů byl mimořádně profesionální a hlavně díky jejich soustavnému ředění kontaminované vody v potoce jsou škody několikanásobně nižší, než by mohly být,“ konstatoval Čaja.

Podobně situaci hodnotí kudlovický starosta Jabůrek. „Problém, který vznikl kvůli poruše čerpadla u firmy provozující pilu, se podařilo díky hasičům a včasnému ohlášení rychle odstranit a nakonec to dobře dopadlo,“ poznamenal Jabůrek.

Na vyčíslení škody čekají policisté i úředníci z odboru životního prostředí. „Přesnou výši škody zatím neznáme, ale měla by se pohybovat na úrovni přestupku. Firma problém včas oznámila a hasiči postupovali rychle a razantně,“ uvedl hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

K případnému postihu se vyjádřil Tomáš Černý, vedoucí oddělení vodního hospodářství odboru životního prostředí Městského úřadu Uherské Hradiště. „Za správní delikt tohoto typu lze uložit pokutu v rozmezí pět tisíc až pět milionů korun. Výše pokuty bude záviset na zjištěných škodách,“ sdělil Černý.

K úniku až 120 litrů koncentrované látky na impregnaci dřeva do místního potoka došlo v důsledku prasklé hadice z areálu pily v Kudlovicích v pondělí kolem 17 hodiny.

V postižené oblasti zasahovali profesionální hasiči z Uherského Hradiště, které postupně posílily jednotky sboru dobrovolníků z Kudlovic, Babic a Starého Města. „Látka se velmi rychle rozšířila v potoce, kde je vlivem horka posledních dní velmi nízký stav vody. Podle dokumentace k chemické látce bylo nutné koncentrát naředit v poměru asi 1:300,“ informoval mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Ivo Mitáček.

Hasiči nakonec tři hodiny vydatně ředili znečištěný potok vodou z obecního hydrantu a z mnoha cisteren, které byly kyvadlově doplňovány v Babicích. „Nakonec se podařilo zelenomodrý film impregnace na hladině rozředit,“ upřesnil Mitáček.

Kudlovický potok je lovným tokem s převážně lososovitými rybami. Jsou v něm vysazeni zejména 2–3letý pstruh potoční a 2–3letý pstruh duhový.