První z nich podvodně vylákal peníze z mladíka z Uherského Brodu, druhý podvedl šestačtyřiceti­letého muže z Jarošova.

„Za policisty na celém Uherskohradišťsku přicházejí v průměru asi jednou týdně lidé, kteří s rozčarováním v hlase oznamují, že byli podvedeni při nákupu z aukcí a inzerátů na internetu,“ upozornil mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental, že tato trestná činnost není vůbec ojedinělá.

„Lidé by měli být opatrní, než nekomu pošlou tisíce korun. Měli by si zjistit důvěryhodnost prodejce, být ostražití, když je nabídka zboží až příliš výhodná. Řešením je také platba na dobírku, či osobní předání,“ radí Mergental.

Jedenadvacetiletého muže z Mohelnice kriminalisté obvinili ze spáchání trestného činu podvodu proto, že devatenáctiletému mladíkovi z Uherského Brodu neposlal notebook, ale požadovaných téměř devatenáct tisíc korun si nechal.

„Mladík uviděl nabídku vytouženého notebooku na aukčním portálu na začátku letošního května. Ještě ten den odeslal na účet prodávajícího peníze, dodnes ale počítač nemá. Podobně podvodník fiktivně nabízel další notebook a dva mobily. Zájemci se našli na Příbramsku, Vyškovsku a Benešovsku. Podvodník z nich dohromady vylákal přes třiačtyřicet tisíc korun, které si nechával posílat na různé účty,“ popsal první případ Mergental.

Druhým obviněným je osmadvacetiletý muž z Valašského Meziříčí. Šestačtyřicetiletý muž z Jarošova si před rokem vyhlédl na aukčním portálu herní konzoli s příslušenstvím za šest tisíc korun. Peníze poslal na uvedený účet a čekal. Herního zařízení se však nedočkal. Stejně dopadl i muž z Náchodska, který zaplatil za nabízenou počítačovou hru.

„Kriminalisté oba muže obvinili z podvodu, za který mohou očekávat až další tři roky vězení,“ uzavřel Mergental s tím, že uherskohradišťští policisté pracují i na odhalení pachatelů, kteří například dvacetileté ženě podvodně nabízeli iPad nebo jinému muži GPS navigaci.