„Před Nivnicí v lokalitě pod Hůrkou jsem viděl, jak u silnice pobíhá zmatený muž, na kterého přede mnou jedoucí vozidla nereagovala a objížděla ho. Myslím, že z něj řidiči měli spíše strach, protože byla tma. Já jsem ale zastavil opodál a křikl na něj jestli se něco stalo.

On jenom odpověděl: „Pomoc, je mrtvý,“ popisuje Zdeněk Skopal nečekanou událost.

Poté vyskočil z auta, posvítil si na okolí a uviděl na cyklostezce ležící dvě jízdní kola a staršího muže, který se nehýbe, z čehož mu bylo jasné, že tam došlo k nehodě dvou cyklistů.

V bezvědomí se dusil vlastní krví

„Jakmile jsem k ležícímu přiběhl, zjistil jsem, že není při vědomí a dusí se vlastní krví. Vymotal jsem ho z jízdního kola a uvedl do stabilizované polohy, přičemž jsem mu vyprázdnil ústa plná krve a uvolnil tak dýchací cesty,“ líčí policista svou první pomoc za tmy u Nivnice.

Poté přivolal záchrannou službu a vyčkal u zraněného do jejího příjezdu.

Nehoda dvou aut u Kostelan nad Moravou, 17. 11. 2023
Havárie dvou aut u Kostelan: zraněný pasažér a sražená srna

„Zraněný muž ročníku 1945 měl při příjezdu naší posádky těžkou poruchu vědomí, krvácel z úst a byl bez přilby. Zaintubovali jsme jej, nasadili krční límec a převezli na urgentní příjem Krajské nemocnice Tomáše Bati do Zlína,“ řekla na dotaz Deníku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Gabriela Netopilová Sluštíková.

Stále v nemocnici ve vážném stavu

Vzhledem ke zranění nebyla u seniora provedena dechová zkouška, proto byl nařízen odběr krve.

„U druhého cyklisty vyšla dechová zkouška negativní. Škoda byla prozatím vyčíslena na osm tisíc korun. Případem se i nadále zabývají dopravní policisté. Mohu potvrdit, že náš policista projížděl v době svého osobního volna kolem, zastavil, poskytl první pomoc a přivolal záchranku,“ dodala policejní mluvčí Milena Šabatová.

Cyklista je nadále hospitalizovaný v KNTB ve Zlíně.

"Utrpěl velmi těžká poranění hlavy a jeho stav je nadále velmi vážný," sdělila mluvčí krajské nemocnice Dana Lipovská.

Podle Zdeňka Skopala šlo o událost, při níž stačí málo a rozhoduje se o dalších osudech lidí.

„Jelikož jsem měl s obdobnou situací z minulosti zkušenosti, neměl jsem problém zachovat chladnou hlavu a bez paniky udělat jednoduché, ale velmi důležité kroky. Neudělal jsem nic zvláštního o čem by se mělo mluvit, ale byl bych rád, kdyby si každý člověk, nejenom řidič, zopakoval alespoň základní pravidla první pomoci. Nikdo z nás totiž neví kdy to v životě bude potřebovat,“ řekl Zdeněk Skopal závěrem.