Důvod přísnějšího dohledu policistů je jasný. „Od začátku letošního roku došlo na Uherskohradišťsku ke dvaadvaceti dopravním nehodám cyklistů, zranění utrpělo jednadvacet z nich. Alkohol jsme zjistili u sedmi bourajících cyklistů," prozradil odstrašující bilanci vedoucí uherskohradišťských dopravních policistů Robert Rampáček.

Tato varovná čísla potvrzují dění na silnicích v minulém roce, kdy policie vyšetřovala osmdesát nehod cyklistů. V 53 případech byli viníky cyklisté, jednasedmdesát jich utrpělo zranění, jeden zemřel. Alkohol policisté naměřili u 30 bourajících cyklistů.

Smutným příkladem opilecké cyklojízdy je dopravní nehoda, k níž došlo v noci na sobotu 12. dubna v Uherském Brodě. Po páté hodině jel z kopce ulicí Dolní Valy téměř čtyřicetiletý muž. Jízdu nezvládl a na kole spadl. „Při pádu na silnici utrpěl těžké zranění zlomeninu lebky a krvácení do mozku. Dopravní policisté u něj naměřili alkohol v hodnotě 1,3 promile," uvedl mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental. Cyklista je navíc podezřelý ze spáchání přestupku, za který mu ze zákona hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun.

„Zranění, které doprovází téměř každou nehodu cyklistů a fakt, že více než každý třetí havarující cyklista na Uherskohradišťsku je opilý, nás vedou k důraznější kontrole pohybu cyklistů na silnicích a cyklostezkách. Opilý cyklista šněrující silnici a ohrožující mimo sebe všechny ostatní řidiče a jejich spolujezdce je nepřijatelný obrázek, který se budeme snažit co nejvíce eliminovat kontrolami v celém regionu," zdůraznil Bronislav Šabršula, vedoucí Územního odboru Policie ČR Uherské Hradiště.

Pozornost hlídek nejen dopravních policistů v regionu se od začátku letošního roku výrazně obrátila k bezpečnosti cyklistů i chodců, neboť obě tyto skupiny jsou v silničním provozu velmi lehce zranitelné, často se však sami dopouští dopravních přestupků, které končí vážnými zraněními, ať už jich samých nebo jiných účastníků silničního provozu.

„Mladí jezdí na kolech jak blázni, i po chodnících. Často sotva stačím uskočit," zlobí se Marie Matoušková.

I takové jednání chtějí policisté vymýtit. Jen za první tři měsíce letošního roku uložili pokutu 182 cyklistům, kteří nějakým způsobem porušili pravidla provozu na pozemních komunikacích. Kromě alkoholu se policisté zaměřují na povinnou výbavu a dostatečné osvětlení cyklistů při jízdě v noci a za snížené viditelnosti.

Cyklisté by měli mít na paměti, že pravidla silničního provozu platí jak na silnicích, tak cyklostezkách. „Člověk jedoucí na kole musí být střízlivý. Zákon zakazuje jakékoliv množství alkoholu u cyklistů, stejně jako je to u řidičů motorových vozidel," upozornil Aleš Mergental. Jízdou v opilosti do jednoho promile se cyklista dopouští přestupku s pokutou od 2500 do 20 000 korun. V situaci, kdy opilost cyklisty přesahuje jedno promile, čímž je ve stavu vylučujícím způsobilost k jízdě na kole, musí cyklista počítat s pokutou od 25 000 do 50 000 korun.