Až začínám mít nepříjemný pocit z toho, jakoby se mnozí majitelé firem, podnikatelé, obchodníci, či provozovatelé restaurací, snažili urychleně zahojit na svých zákaznících.

Většině z obyčejných lidí se však po krizových měsících výplata v peněžence nenavýšila, a tak s oprávněnou nelibostí čelí současnému enormnímu zdražování.

Nejhůře jsou na tom ti, kteří chtěli začít nebo začínají se stavbou domu. V tomto odvětví se totiž ceny meziročně zvedly o pětinu a více.

Spirálu inflace, která se pozvolna blíží k pěti procentům, podle analytiků roztáčí růst cen ropy, kovů i dřeva. Například cena smrkového dřeva, která byla ještě vloni, také kvůli kůrovcovým kalamitám, na dlouhodobě nejnižší úrovni, rázem vystřelila u řady prodejců na dvou i trojnásobek.

Tradičně cenově rostoucí komoditou jsou nemovitosti. Kamarád měl těsně před prodejem chaty, a když zaregistroval, že i v této kategorii ceny poskočily, tak i on zvedl cenu a rovnou o třetinu – když zdražují všichni, tož já též, to dá rozum, né?

Není proto divu, že se do takto rozdivočeného trendu chystá utahováním měnové politiky na podzim vložit Česká národní banka. Jen si říkám, aby to nebylo příliš pozdě…