Tak tomu bylo i v Modré, kde za svého starostu opět zvolili Miroslava Kováříka. Ten se tak stal nejdéle sloužícím prvním mužem obce v našem regionu. Je jím už 28 let. Nejdéle sloužící starostka, Antonie Vaculíková, působí o několik kilometrů jižněji od jeho vesnice, v Hostějově. O uplynulé sobotě jí dali hlas všichni zastupitelé a ona tak i po dvaceti letech povede ve své šesté čtyřletce nejmenší vesnici Zlínského kraje.

Co k tomu dodat? Zajisté to svědčí o mimořádné oblibě těchto lídrů mezi svými spoluobčany. Protože však takto dlouholetě úřadujících starostů kolem sebe v regionu zase tolik nemáme, jedná se na druhou stranu spíše o výjimky potvrzující pravidlo. Navíc jde také o ukazatel toho, že změna na vedoucích pozicích radnic je nejenže přirozená, ale rovněž obyvateli daných lokalit po určitém čase žádaná.

Své by o tom mohli říct například Antonín Jelének z Ostrožské Lhoty či Vladimír Janča z Korytné, jimž už v letošních komunálních volbách další mandát v čele tamních radnic voliči neprodloužili. Podle mého soudu z toho vyplývá jediné, totiž, že změna je život, a pokud se ve vedení některého obecního úřadu už hodně dlouho nekoná, stojí v jeho čele mimořádná osobnost, jíž zatím nástupce nedorostl. Nic ale netrvá věčně. Ona i skladba voličů se totiž postupem času mění…