S otevíráním země kdysi souviselo jedno říkadlo mezi lidmi rozšířené: Svatý Jiří vstává, zemi odmykává, aby tráva rostla, tráva zelená, fiala modrá.

Mužské křestní jméno Jiří, jež je obměňováno do podob Jirka, Jiřík, Jirda, Jirča, Jiříček, Jura, Juráš i všelijak jinak, patří k nejčastěji užívaným křestním jménům. V České republice jej nosí 301 629 mužů, o téměř 6 900 víc než je u nás Janů.

Slavit dnes budou svůj svátek nejenom Jiří, ale také skauti a skautky. 24. duben je Mezinárodní den skautů a skautek a svatý Jiří je jejich patronem. Jirka je jménem mnoha českých mužů. V různých variantách se s muži jménem Jiří setkáváme také po celém světě.

Ať již mají nositelé jména vztah k zemědělství nebo ne, ať již jsou obratní nebo ne, mohou se pyšnit oblíbeným a tvárným jménem. Jméno Jiří nosil český král Jiří z Poděbrad, ale slavnými českými nositeli jména jsou dnes třeba režiséři Jiří Adamec, Jiří Menzel, herec Jiří Lábus, hudebník Jiří Suchý, muzikant a skladatel Jiří Pavlica i dlouholetý šéfredaktor Slováckých novin Jiří Jilík a řada dalších. Popřejme dnes Jiřím k jejich svátku hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. Ať se jejich jméno ještě dlouho drží na špici křestních jmen v naší zemi.