Svědkem této skutečnosti jsem v těchto dnech i já, který na vlastní kůži zažívám kontroverzitu protiepidemiologických opatření v jadranském dovolenkovém ráji.

Ne, že by se chorvatská nařízení lišila od těch, s jejichž pomocí se snaží s epidemií popasovat vláda v naší zemi. Bohužel se do značné míry chaotickému přístupu v tuzemsku podobají.

Na jedné straně nelze přehlédnout snahu rekreačních resortů (alespoň na Istrii, kde právě pobývám) dodržovat nařízení vlády, kdy personál restaurací v tropických dnech s rouškami na tvářích, v rukavicích a s desinfekčními prostředky důsledně obsluhuje návštěvníky.

Na straně druhé se lidé hromadí u moře, ostatně tak jako například v aquaparcích v Hradišti nebo v Brodě, čímž se chtě, nechtě, stejně vzájemně „kontaktují“ na plážích a při koupání, kde je dodržování nějakých rozestupů stejně technicky nemožné.

Nekoncepčnost a nahodilost řady tzv. bezpečnostních opatření ochrany před koronavirem jsou prostě natolik do očí bijící, až se nelze divit tomu, že je lidé s postupujícím časem čím dál méně respektují.

Nemluvě o šíření konspiračních teoriích na téma COVID-19, přiživovaných především díravými a nedokonalými antikoronavirovými nařízeními vlády a ministerstva zdravotnictví.